Hamilelikte diş sağlığına dikkat

Kadınlar hormonal dengelerin değişmesi nedeniyle ergenlik, hamilelik, bebek emzirme, adet görme ve menapoz gibi dönemlerde ağız ve diş bakımına daha fazla önem vermeli.

Diş etleri hormonal değişiklikler nedeniyle iltihaplanmaya ve dolayısıyla kanamaya daha yatkın oluyor. Bu da bakterilerin ağızda üremeleri için daha rahat bir ortam oluşturuyor. Kandaki ve tükürükteki asit miktarı arttığı için dişlerin çürümesi de kolaylaşıyor.

Hamilelik döneminde annenin ve bebeğin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için annenin günlük ortalama 1500 mg. kalsiyuma ihtiyacı bulunuyor.

Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dr. Altuğ Serçe, hamilelerin diş sağlığı konusunda uyması gereken kuralları anlattı:

“Kamuoyunda, bir kadının her hamileliğinde bir veya birkaç dişini kaybettiğine ilişkin yanlış bir inanış var. Halk arasında, çocuğun, annenin dişlerindeki kalsiyumu çektiği de yaygın olarak dile getirilmekte. Biz diş hekimleri meslek hayatımızda bunlara benzer birçok yanlış inanışla karşılaşmaktayız.

Anne adayları hamilelik döneminde, diş sağlığına, normal dönemlere göre daha fazla özen göstermeliler ancak, hamileliğin diş kayıplarına yol açtığı gibi yanlış inanışlara da kapılmamalıdırlar.

Annenin hamilelikte diş kaybetmeye yatkın olduğu klinikte sıkça şahit olduğumuz bir durumdur. Ancak, hamilelerin diş kaybına yatkınlığı, çocuğun annenin dişlerindeki mineralleri çekmesinden değil, kadının hamilelik sırasında yaşadığı hormonal ve psikolojik değişimden kaynaklanmaktadır.

İnsan ağzı hassastır ve içinde bulunulan bu gibi ağır şartlar doğal olarak diş kayıplarına neden olabilmektedir. Anne adayı hamilelik sırasında sürekli bebeğini düşünmektedir ve bu da kendi kişisel bakımını ihmal etmesine yol açmakta, dolayısıyla ortaya büyük bir risk faktörü çıkmaktadır.”

Bulantı ve kusmalar da etkiliyor

Annenin hamilelik sırasındaki bulantı ve kusmalarının da ağız içinde ve dişler üzerinde zararlı etkilere yol açtığına değinen Dr. Altuğ Serçe, “Hamilelikteki hormonal değişimler neticesinde progestorene ve östrojen hormonlarının miktarındaki artış ve azalmalar, dişeti hastalıklarının ortaya çıkmasını etkileyen risk faktörleridir” dedi.

Diş etlerinin hormonal değişiklikler nedeniyle iltihaplanmaya ve dolayısıyla kanamaya daha yatkın olduğunu da belirten Serçe, “Bu da bakterilerin ağızda üremeleri için daha rahat bir ortam oluşturur. Kandaki ve tükürükteki asit miktarı arttığı için dişlerin çürümesi kolaylaşır” diye konuştu.

Kalsiyum kaybı bilimsel değil

Hamilelikte annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair bilimsel
bir kanıt olmadığını da vurgulayan Dr. Altuğ Serçe, “Bu dönemde annenin ve bebeğin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için annenin günlük ortalama 1500 mg. kalsiyuma ihtiyacı vardır. Eğer iyi bir beslenme programı ve yeterli ağız diş sağlığı bakımı yapılıyorsa, hamilelik döneminde diğer yaşam döngüsüne göre farklı bir sorunla karşılaşılmaz” dedi.