‘Hamilelikte stres dogacak bebegi asabi yapiyor’

Hamilelik dönemini asiri stresli geçiren annelerin çocuklari asiri sinirli ve kaygili ruh haline sahip oldugunu belirtti.

Hamilelek dönemininde anne adaylarinin stresten uzak kalmasi istendi. Hamilelik döneminde yasanan stres anne ve bebek sagligini olumsuz etkiliyor.

Asabiye Uzmani Mehmet Sadik Senel, Ingiltere’de asabi ve kaygili çocuklar üzerinde yapilan bilimsel arastirmalarda ortaya çarpici sonuçlarin artaya çiktigini belirtti.

Senel, hamililek döneminde anne adaylarinin daha çok duygusal oldugunu ve bu süreçte daha çok stresli olduklarini bunun ise dogacak bebegin ruhsal ve asabi yapisina etki ettigine dikkat çekerek, “Stresli geçistirilen hamilelik dogacak çocuklarda asabiyete neden oluyor. Anne adaylari hamilelik döneminde kendilerini üzecek, sikintiya sokacak seylerden uzak kalsinlar ve mümkün oldugu kadar rahatlatici müzik çesitlerini dinlesinler. Çünkü anne adayinin stres hormonlari plasentadan rahimdeki bebege geçebilmekte ve bu da bebegin dogumundan sonra uzun süreli olumsuzluklara neden olabilmekte.” diye konustu.