Hamileyken diş çektirmeyin!

Hamilelik döneminde diş çektirmenin sakıncalı olduğunu belirten Doktor Alper Eminoğlu, "Acil durumlar haricinde hamililekte diş çekilmesi anne ve cenin açısından sakıncalı." dedi.

Hamilelikte hormonal değişikliklerin yaşandığına dikkat çeken Eminoğlu, kandaki ve tükrükteki asit miktarının artış gösterdiğini bunun ise sağlıksız dişleri olumsuz etkilediğini kaydetti.

Anne adaylarının hamilelik döneminde karnındaki bebeği düşünmesinden dolayı ağız, diş sağlığını ihmal edebileceğine değinen Eminoğlu, “Hamilelikte mide bulantıları ve kusmalara ağız içinde zararlı etkilere neden olabilmekte. Bu nedende hamileleler ağzı diş sağlığına önem vermeli.” dedi.

Hamilelik döneminde mecbur kalmadıkça diş çektirilmemesini de isteyen Alper Eminoğlu, özellikle gebeliğin ilk 3 ayında yapılan tıbbi müdahalelerin düşüğe neden olabileceğine dikkat çekti. Hamileliğin son 3 ayının da diş çekimi için sakıncalı olduğuna vurgu yapan Eminoğlu, “Gebelik döneminde diş çektirilmemeli, dolgu yaptırılmamalı. Anne ve bebek sağlığı açısından ağız ve diş sorunları gebelik döneminde önce giderilmeli.” diye konuştu.