Hamileyken saça perma ve boya yaptırabilirsiniz

Perma, boya ve saç bakımında kimyasal içerikli bazı maddeler kullanılıyor. Ancak bu işlemlerin anne ve bebeği üzerinde hiçbir yan etkisi olmuyor.

* Hamile kadınlar, makyaj yaparken nelere dikkat etmeli?
Hamilelik döneminde organik maddelerden üretilen kozmetik ürünlerin kullanılması en uygun yaklaşım olur. Mümkün olduğunca az makyaj yapılması idealdir. Toz formunda, doğal maddelerden elde edilmiş kozmetik ürünler makyaj ürünü olarak kullanılmasının yanında, doğal güneş koruyucu özellikleri nedeniyle aynı zamanda günlük güneş koruyucu ihtiyacını da azaltır.

* Tırnak bakımı için ne yapılmalı?
Hamilelik döneminde bazı kadınlar tırnaklarında kolay kırılma, uçta ayrışma gibi sorunlar yaşarken bazı kadınlar tırnaklarının hamilelik döneminde daha kalın, kırılganlıktan uzak ve daha kolay şekil alan tırnaklar haline geldiğini belirtmektedir. Sorun yaşayan bayanların uygun tırnak nemlendiricilerini düzenli kullanmaları halinde sorunlarının azalma şansı bulunmaktadır.

* Hamileyken özel bakım ürünleri kullanılabilir mi?
Günümüzde kozmetik ürünler olarak isimlendirilen birçok ürün yaşlanmayı engelleyici, renk düzenleyici ve akne sorununu kontrol edici olarak günlük hayatımızda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ürünlerde kullanılan aktif maddelerin birçoğu deriden emilerek etki etmektedir. Bu yüzden hamilelik döneminde bu ürünlerin anne ve bebeğe zararlı yan etkilerinin olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Hamilelikte bu ürünlerin kullanımının kesilmesi daha doğru olacaktır.

* Hamilelikte özel bir bacak bakımı gerekir mi?
Hamilelik döneminde bacaklar üzerine ekstra bir yük binmektedir. Hamilelerde deri kan akımı yüzde 30 artmıştır. Artan bu akım sonucu bacaklarda özellikle 2’nci ve 3’üncü aydan itibaren belirgin bacak şişmeleri olur. Bu nedenle gün içinde her fırsatta ayakları uzatarak dinlendirmek ve masaj gerekebilir.

* Anne adaylarının en büyük korkularından biri de hamilelik nedeniyle karın derisinin çatlaması… Bu dönemde karın derisine nasıl bir bakım uygulanır?
Karın derisi; hamileliğin 5’inci ayından itibaren hızla büyüyen rahim nedeniyle sürekli gerilir. Çatlak oluşumuna en yatkın bölge halini alır. Uygun ürünlerle günlük bakım ve masaj uygulamaları, karın derisinin elastikiyetini arttırarak çatlama riskini azaltabilir.

* Hamilelik döneminde saç bakımı yaptırmak sakıncalı mıdır?
Saç bakımı, boya, perma ve saç düzleştirme işlemi, birçok kimyasal maddenin kullanımını gerektirir. Bu ürünlerle yapılmış herhangi bir klinik çalışma yok. Saç boyalarında kullanılan kimyasalların çok düşük oranlarda deriden emildiği ve böbrekler yoluyla vücuttan atıldığı bilinmektedir. Birçok kadın hamilelik döneminde saç bakımı yaptırmaktadır ve bunun bilinen bir yan etkisi yoktur.