Hamza’nın hayatı roman!

Türk güreş tarihinin uluslararası minderlerde en çok madalya kazanan ismi olan Hamza Yerlikaya'nın hayatını anlatan kitap çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından başlatılan seyyar kitap kampanyası çerçevesinde hazırlanan “Dünya Mirasına Katkı Sağlamakta Olan İnsanlarımız” serisinin üçüncü kitabı olarak piyasaya çıkan asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya kitabında, Hamza’nın güreşe ilk başladığı yıldan son şampiyonluğuna kadar geçen devreleri tek tek anlatılıyor.

Grekoromen Güreş Milli Takım eski teknik direktörlerinden Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürü Ata Karataş ile gazeteci-yazar Murat İğrek’in kaleme aldığı kitabın, şimdilik İDO Yenikapı, Taksim Metro, CRR Konser Salonu, Miniatürk, İstanbul Kitapçısı, Taksim Atatürk Kitaplığı, Şehir Hatları Vapurları, İETT otobüsleri, ve şehir tiyatrolarından ücretsiz olarak temin edilebileceği bildirildi.

Kitabın basımını üstlenen Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, yazdığı önsözde, Hamza Yerlikaya’nın duraklama döneminde olan ata sporu güreşi azim, gayret ve akıl gücü ile pekiştirerek, bu spor dalında yeni ufuklar açtığını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da kendi sporcuları olan Hamza Yerlikaya’nın başarılarının başta kendileri olmak üzere tüm ülkeyi sevince boğduğunu dile getirdi.

Kitapta ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı M.Ali Şahin, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Genel Başkanı R.Martinetti, Güreş Federasyonu Başkanı Recai Ustaoğlu ile birlikte birçok spor adamı, gazeteci ve Yerlikaya’nın arkadaşlarının Hamza ile ilgili görüşlerine de yer veriliyor.