Hangi Bakan’ın kaçakçı kardeşleriyle başı dertte?

Hangi bakanın uyuşturucu kaçakçısı kardeşleriyle başı dertte?

Fransa’nın yeni Adalet Bakanı Rachida Dati’nin başı uyuşturucu trafiği yapmakla suçlanan iki erkek kardeşiyle dertte.

Adalet Bakanı, meclis genel kurulunda bugün, üst üste aynı suçu işleyenlere verilecek cezanın artırılmasını öngören yasa tasarısını savunduğu sırada, tesadüf eseri erkek kardeşlerinden biri, uyuşturucu trafiği yapmak suçundan istinaf mahkemesinde yargı önüne çıktı.

Jamal Dati, şubat ayında uyuşturucu trafiği yapmak suçundan tecilli 6 ay hapis cezasına çarptırılmış, ancak savcı bu cezayı az bulduğu için kararı temyiz ederek istinaf mahkemesine başvurmuştu.

Poliste sabıkası bulunan Jamal Dati, 2001 yılında eroin satıcılığı suçundan 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Adalet Bakanı Dati’nin diğer erkek kardeşi Omar ise esrar kaçakçılığıyla gerekçesiyle 2005 yılında hakkında açılan bir dava yüzünden adli denetim altında tutuluyor.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, önceki gün yaptığı açıklamada, kamuoyu ve bakanlık içinden gelen yoğun baskılara rağmen, Rachida Dati’nin sonuna kadar arkasında olduğunu söylemişti.

Bu arada, Fransa’da Irkçılıkla Mücadele Dernekleri de yaptıkları açıklamalarda, Kuzey Afrika kökenli ve genç bir siyasetçi olduğu gerekçesiyle Rachida Dati’ye yönelik saldırıları kınadılar.

Faslı bir baba ve Cezayirli bir anneden doğan Rachida Dati, Fransız siyaset tarihinde hükümet içinde en önemli bakanlıklardan birisine getirilen ilk Kuzey Afrika kökenli siyasetçi olma özelliğini taşıyor.