Hangi oyuncak ona daha uygun?

Yaşa uygun oyuncak seçimi çocuğun hayal dünyasını geliştiriyor

Bir yaşına kadar çocukların koku, tat, ses, görme ve dokunma duyularına sahip olduklarından değişik oyuncak aradığını belirten uzmanlar, ‘Oyuncaklar çocuklara boyutları, büyüklükleri, sesleri, yapıları ve işlevleri, anlama ve karşılaştırma becerisi kazandırır. Bu yaş grubundaki çocuklara oyuncak seçerken her şeyden önce çocuğun yutamayacağı büyüklükte parçalardan oluşmuş, hafif, keskin kenar veya yüzleri olmayan, kolay tutulabilen, zehirli boya ve kimyasal madde içermeyen parlak renklerdeki oyuncaklar tercih edilmelidir’ dedi.

DİKKATİNİ ÇEKMELİ
Bebeğin bir şeyler tutacak olgunluğa geldiğinde, yumuşak, üstüne bastığında öten veya sallandığında ses çıkartan oyuncaklarla daha çok ilgileneceğini belirten uzmanlar, şu önerilerde bulundu:
‘Oturma yaşına gelen bebeklere, üzeri parlak renkli küpler verilebilir. İç içe konan kutu ve küpler, halkalar, bebeklerin en çok tercih ettikleri oyuncaklardır. Parlak renkli ve basit resimler içeren kitaplar da, bu yaşlarda bebeklerin çok beğendikleri oyuncaklardandır. Emekleyen bebekler toplarla da çok severek oynarlar.