Haniye ‘meşru hedef’

İsrail geçici Başbakanı Ehud Olmert, terör saldırılarına karışması halinde Filistin'in yeni Başbakanı ve Hamas'ın lideri İsmail Haniye'nin, İsrail saldırılarının meşru hedefi olabileceğini söyledi.

Jerusalem Post gazetesinde yayınlanan açıklamasında Filistinlilerin saldırılarına karşı “demir yumruk” kullanacağı sözünü veren Ehud Olmert, “Şahsen ya da doğrudan terör saldırısına karışan kim olursa olsun hedeftir. Eğer Haniye terör eyleminde bulunursa, kendisini hedef yapar. Umarım bulunmaz.” dedi.

İsrail’in sınırlarını belirlemeden önce ülke içinde bu konuda ulusal bir konsensus sağlanması amacıyla “diyalog” arayacağını belirten Olmert, özellikle halk ile görüşeceğini söyledi. 28 Mart seçimlerinde başbakan seçilmesi halinde Hamas’ın İsrail’i tanıması, terörden vazgeçmesi, silahsızlanması ve daha önce imzalanan anlaşmalara bağlı kalması için “makul bir süre bekleyeceğini” ifade eden Olmert, “Bekliyeceğiz. Ama sonsuza kadar bekleme niyetinde değilim. Belli bir süre bekledikten sonra eğer Filistin yönetimi bu prensipleri kabul etmezse, biz hareket etmek zorundayız” diye konuştu.

Filistin yönetiminde “değişim yaratmak” için uluslararası diyalog bağlatacağını da belirten Olmert, bu çabaların başarısız olması halinde tek taraflı hareket etmek ve en düşük seviyede uluslararası muhalefet oluşturacak şekilde kendi sınırlarını belirlemek zorunda kalacaklarını söyledi.