Hapis cezası var uygulayan yok

Alkollü araç kullanımına hapis cezası hükmü olmasına rağmen, bu madde bu zamana kadar uygulanmadı.

Trafiği tehlikeye sokan araç kullanıcılara 2 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor, ama Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına şimdiye kadar 5- 6 kişinin mahkemeye sevk edildiği, Adalet Bakanlığı kayıtlarına göre de bir kişinin hapis cezasına çarptırıldığı, bazı dosyaların da Yargıtay’da olduğu öğrenildi.
Yeni çıkan Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 179. Madde’sinin 3. Fıkrası’na göre ‘Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre iki yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’ Bu maddeye 1 Haziran 2005’de Yeni TCK ile ‘Bu ceza başkasına hiçbir zarar verilmese dahi uygulanır’ hükmü eklendi. Aradan geçen 1,5 yıla rağmen şimdiye kadar yapılan kontroller sırasında alkollü olarak araç kullananlara bu maddenin uygulanmadığı ortaya çıktı. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, yaralamalı veya ölümlü trafik kazalarında alkol muayenesi yapıldığı taktirde ve sürücü alkollü olması halinde 179. madde uygulanabiliyor. Ancak bu madde uygulanmasına rağmen şimdiye kadar bu maddeden dolayı hapis cezası alan bir elin parmak sayısını geçmiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme ve Uygulama Daire Başkanlığı yetkilileri, bu maddenin uygulanıp uygulanmaması tamamen polisin vicdanıyla alakalı bir durum olduğuna dikkat çekiyor. Polisin vicdan muhasebesi denilen olayın bu tür olaylarda kendini gösterdiğini vurgulayan yetkililer, bu konuda zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Yeni TCK’nın yürürlüğe girmesinden sonra Adalet Bakanlığı’yla yapılan yazışmalarda 179. Madde’nin değiştirilmesi veya iyileştirilmesi konusunda fikir bildirdiklerini açıklayan yetkililer, suistimallere de yer verildiğini savunuyor. Söz konusu dairenin uzmanlarıyla yapılan görüşmelerde büyük şehirlerde bu maddenin uygulanması nerdeyse imkansız gibi görünürken, Anadolu’nun bazı küçük illerinde görev yapan mercilerin bu maddenin uygulanması konusunda titizlik gösterebileceği ifade ediliyor.

Alkollü araç kullanan sürücü 5 promil değerde dahi olsa eğer trafiği tehlikeye sokacak bir durumu yoksa bu maddeden hüküm giymeyip hapis cezası almayabilir, ama sadece verilecek alkol cezasıyla, ehliyetine el konulabilir. Alkol alt sınırının 0.5 olduğu yasaya göre ise bunun üzerinde bir değer bulunmasına rağmen halen alkol alıp da araç kullanana hapis cezası verildiği görülmedi. Alkol alan bir sürücünün araç kullanmasında bir sakınca görmeyen hukukçular, polisin ceza vermesinin ahlaki olmayacağı gibi savcının, önüne gelen dosyayı ceza vermeden geri gönderebileceğini belirtiyor.