Hapishanelerdeki en az gruplardan birisi Türkler

Belçika hapishanelerinde bulunan yabancı kökenli tutuklular arasında en az mahkumlardan birisinin Türkler olduğu ortaya çıktı.

Toplum 9 bin 83 tutuklunun bulunduğu 26 Temmuz 2005 tarihinde Belçikalı tutuklu sayısı 5 bin 160 iken, Belçika’da en fazla mahkumu olan yabancı kökenli grubu 1.071 tutuklu ile Faslıların oluşturduğu belirtildi. Arnavutlar 323 hükümlü ile en fazla ikinci yabancı kökenli grubu oluştururken, 249 İtalya’nın Belçika hapishanelerinde yattığı ifade edildi.

Belçika’da ilk defa açıklanan tutuklu sayıları, senatör Hugo Vandenberghe’nın yazılı sorusuna cevap olarak açıklandı ve kamuoyuna yansıdı. Senatör, yabancı kökenlilerin ülke güvenliği için ne kadar tehdit oluşturduğunun araştırılmasını isterken, bütün göçmenlerin de “suçlu” olduğuna inanmadığını ifade etti. Senatör Vandenberghe siyasi önlemlerin alınması adına şimdiye kadar açıklanmayan tutuklu sayısının açıklanmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt’ın güvenlik danışmanı Prof. Brice De Ruyver ise Belçika hapishanelerinde yabancı kökenli tutuklu sayısının bu kadar çok olmasını, Belçika’nın cazibesine bağlıyor. ”Refah seviyesi yüksek bir ülke ve bunu vitrine sunmaktan çekinmiyor. Öte yandan otoban-yol ağımız gelişmiş, bu sayede ülkeye giriş ve çıkışları çok kolay oluyor.” şeklinde konuşan Prof. De Ruvyer’e göre Belçika bu ‘avantajları’ yüzünden dışarıdaki suç örgütlerini kendine çekiyor. Belçika hapishanelerindeki Faslılar ve Arnavutların çokluğunu ise başbakan danışmanı De Ruyver uyuşturucuya bağlıyor. Belçika’daki uyuşturucu trafiğinin Faslıların ve Arnavutların kontrolünde olduğunu söyleyen De Ruyver, üzerinde kimlik bulunmayan zanlıların kendilerini Arnavut olarak tanıttıklarını, çünkü Belçika’nın Arnavutluk’la istenen seviyede uluslararası ilişkisinin olmamasından kaynaklanan bir kontrol eksikliğinden yararlanmak istediklerini ifade etti. Prof. De Ruvyer Belçika hapishanelerinde tutuklu bulunan Türk mahkumların genelinin ise uyuşturucudan yattığını sözlerine ekledi.