Hapşırırken derken diski kaydırmayın

Ani hapşırma veya öksürmelerin disk kaymalarına sebep olabiliyor.

Çıtışlı, genellikle yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan disk kaymasının, ayrıca ağır bir nesneyi uygunsuz biçimde kaldırma, düşme, ansızın öksürme ve hapşırma sebebiyle de oluşabildiğini ifade etti.

Disk kaymasının başlıca tedavisinin dinlenme olduğunu söyleyen Çıtışlı, “Akut disk kayması olan insanların yüzde 90’ından fazlasında durum, yatakta dinlenmeyle düzelir. Doktor muayenesi sonucu belirgin bir disk kayması saptanmışsa, hasta sırtüstü yatarak dinlenmelidir. Düz yatışta, yumuşak iç maddenin taşmasına yol açan disk baskısı en düşük seviyededir. Ayakta duruşta ise basınç daha fazladır. Oturma ve eğilme gibi sırtın büküldüğü durumlarda ise basınç iyice artar. Yumuşak bir yatak da sırtın bükülmesine sebep olur. O yüzden en iyisi yatağın altına bir tahta yerleştirmek ya da yer yatağında yatmaktır.” dedi.

Disk kaymasında hemen ayağa kalkmanın hastalığın tekrarlamasına yol açabileceğini kaydeden Dr. Veli Çıtışlı, “Hastaların çoğu birkaç günle 3 hafta arasında yatakta dinlenerek düzelir. Disk kaymalarında ameliyat, sinir köklerinin işlevinin bozulduğuna ilişkin belirtiler varsa ve idrar kesesiyle üreme organlarının sinirleri etkilenmişse uygulanır. Hastalar genellikle ameliyattan 2 hafta sonra ayağa kalkabilir. Ayrıca fizik tedavi gibi başka yöntemler de faydalı olabilir.” diye konuştu.