Harekat, Afrin’le sınırlı değil

Afrin operasyonuna ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'dan açıklama geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun birlikte yürüttüğü Afrin operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamasında harekatın Afrin'e sınırlı kalmayacağını belirtti.

Yıldırım, "81 milyon vatan evladı Afrin'de terörle amansız mücadele veren Mehmetçik'in duasıyla yanlarındadır, onların destekçileridir'' dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da, Milli Savunma Üniversitesi Harp Enstitüleri Karargah Subaylığı 1'inci Dönem Eğitimi Mezuniyet Töreni'nde konuştu.

Başbakan Yıldırım, mezun olan öğrenci subayları tebrik ederek, üstlenecekleri görev ve sorumluluklar için başarılar diledi.

Mezun olan subayların ailelerini, vatana ve millete böylesine yararlı evlatlar yetiştirdikleri için tebrik eden Yıldırım, "Afrin'de güzel vatanımızın müdafaası için terörle amansız mücadele veren Mehmetçiğe buradan sevgilerimizi, selamlarımızı gönderiyorum. Allah onların yar ve yardımcısı olsun. 81 milyon vatan evladı duasıyla yanlarındadır, onların destekçileridir. Bu uğurda şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum" diye konuştu.

Yıldırım, Milli Savunma Üniversitesi her ne kadar 31 Temmuz 2016'da kurulmuş olsa da büyük bir devlet ve ordu geleneğinin birikimine sahip olduğunu vurgulayarak, 1795'te Mühendishane-i Berr-i Hümayun adıyla kurulan ve 1834'te Mektebi Harbiye alan adını alan kurumun silahlı kuvvetlerinin en üst düzey ihtisas ve eğitim kurumu olduğunu kaydetti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bugüne kadar pek çok komutan ve subayın bu okuldan yetiştiğini ifade eden Yıldırım, bugün de geleceğin komutanlarını, subaylarını yetiştiren bu üniversiteden beklentilerinin büyük olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, üniversitelerin evrensel kültürle bilginin birleştirildiği yerler olduğunu belirterek, demokrasinin gelişmesi ve güçlenmesinde de üniversitelerin önemine dikkati çekti.

Ülkenin kalkınması, refahı, huzuru ve vatandaşların geleceğe güvenle bakması için üniversitelerin bilgi üretmesine ve yol göstericiliğine ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bu anlayışla gençlerimize güvenli bir gelecek hazırlamak, geleceğe daha iyi hazırlanmalarını sağlamak için 16 yıldır hükümetlerimiz olarak büyük reformlar gerçekleştirdik. Herkesin eğitim hakkına sahip olması ve eğitimde fırsat eşitliğinin temin edilmesi için üniversitelerimize çok özel bir önem verdik. Çünkü Türkiye'nin dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer almasını istiyoruz. Devletimizin de vatandaşımızın da güçlü olarak geleceğe emin adımlarla yürümesini istiyoruz. Bu hedefe doğru büyük bir azim ve kararlılıkla yürüyoruz. Son 16 yılda milletimizle beraber çalıştık, beraber ürettik ve Türkiye'yi tam üç kat büyüttük. Bugün her şehrimizde üniversite var. Bazı şehirlerimizde 15 tane üniversite var. Üniversitelerimizde yaklaşık 8 milyon gencimiz eğitim, öğretim görüyor. Bu sayı bir çok ülkenin nüfusundan bile fazla. 158 bin akademisyen, profesör, doçent ve doktor gençlerimizi geleceğe hazırlıyor."

FETÖ'NÜN DARBE GİRİŞİMİ

Başbakan Binali Yıldırım, bu okulun yeni mezunlarına hitaben, "Sizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin genç subaylarısınız. 'Başınız dik, alnınız ak. Vesayet odaklarının tarihe karıştığı, demokrasinin daha da sağlam hale geldiği bir devletin subaylarısınız. Hiçbir zaman unutmayın ki taşıdığınız emanet ve sorumluluk vatandaşımıza aittir. Bu cennet vatan bugünlere hiç de kolay gelmedi. İnşallah sizler çok daha ülkemiz için güvenli bir geleceğin inşasında görev alacaksınız. İnşallah bilgi üreten, değer üreten Türkiye Cumhuriyeti sizler sayesinde muasır medeniyetler hedefine daha kolay, daha emin adımlarla yürüyecek" ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım, 15 Temmuz 2016'da cumhuriyeti, demokrasiyi, milli egemenliği ve bütün milleti hedef alan bir hain darbe teşebbüsü olduğunu anımsatarak, şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üniforması altına gizlenen alçak FETÖ mensuplarının milletin silahlarını, tanklarını, toplarını ve tüfeklerini gasp ederek milletin üzerine ateş açtığını ve demokrasiyi, ülkenin istiklalini karartmak istediklerini anlattı.

Yıldırım, "Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız, onun güçlü liderliği, hükümetimizin kararlı duruşu ve aziz milletimizin meydanları doldurmasıyla bu alçak teröristlerin hedefleri kursağında kalmış ve bu alçak darbe girişimi bastırılmıştır. Demokrasiye, seçilmiş siyasi iradeye sahip çıkan millet, darbe yapmak isteyen bu alçaklara hak ettiği dersi vermiştir. Milletin emanetine emanet eden bu sefiller suçüstü yakalanmıştır. Şimdi Türk adaleti bunlara hak ettiği cezayı bir bir vermektedir" diye konuştu.