Hareketsiz yasam hastaliklara davetiye çikariyor

BURSA - Bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yasam tarzi, 60 ve üzeri yasli vatandaslarda, kalp-damar ve kanser gibi hasatliklara davetiye çikariyor.

Türkiye’de 65 yas üzerindeki kisilerin yüzde 89’unun kronik bir hastaligi mevcut. Bu kisilerin yüzde 35’inde 2, yüzde 23’ünde 3, yüzde 14’inde ise 4 veya daha fazla hastalik bir arada görülüyor.

Buna göre, ülkemizde 65 yas üstü kisilerde gerçeklesen ölümlerin yüzde 43.2’sinin kalp-damar, yüzde 10.3’ünün kanser, yüzde 8.4’ünün ise beyin hastaliklarina bagli oldugu görülüyor. Bu ölümlerin ana risk faktörlerinin basinda ise bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yasam tarzi ilk siralarda yer aliyor. Özellikle 60 yas ve üzerindeki kisilerde görülen kalp-damar ve kanser gibi hastaliklarinda bilinçsiz beslenmenin önemli bir risk faktörü oldugu belirtiliyor.

Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü, bu yas grubundaki vatandaslara yönelik su uyarilarda bulunuyor: “Yeterli ve dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenme, dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle saglanir. Ögün sayisini artirin, az ve sik yemek yiyin. Sabah kahvaltisini mutlaka yapin. Ideal vücut agirliginizi koruyun, besinler yoluyla aldiginiz enerji ile harcadiginiz enerji arasindaki dengeyi saglayin. Hayvansal kaynakli yag tüketimini azaltin ve bitkisel kaynakli sivi yaglari tercih edin. Az yagli veya yagsiz süt ve yogurt tüketimine özen gösterin. Her gün 5- 7 porsiyon sebze ve meyve ile haftada 2- 3 kez kuru baklagil yemegi tüketin. Kizartma ve kavurma yöntemleri yerine saglik açisindan daha uygun olan haslama, izgara ve firinda pisirme yöntemlerini tercih edin. Kizartilmis besinlerden uzak durun. Içinde et bulunan yemekleri pisirirken ilave yag koymayin. Mümkün oldugunca yasiniza uygun olarak fiziksel aktivitelerinizi artirin.”