Hareketsizlik insanı çürütüyor

Türkiye'de hareket azlığından kaynaklanan kalp ve damar hastalıklarına yakalanan 4 milyon kişinin, ülke ekonomisine yılda 300 milyon iş günü kaybına neden olduğu, bunun ülke ekonomisine zararının 15- 20 milyon doları bulduğu belirtildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin Eskişehir’deki toplantısında düzenlenen ‘Sağlıklı Yaşam, Fiziksel Aktivite ve Yerel Yönetimler’ sempozyumunda Spor Bilimcisi Murat Kuter ve Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Erdal Zorba’nın birlikte hazırladıkları, ‘Çağın Hareketsizlik Sorunu ve Aktif Yaşamın Kazandırdıkları’ başlıklı sunumda, hareketsizliğin insanı çürüterek, yavaş yavaş öldürdüğü vurgulandı.

Kuter, insanoğlunun teknolojik ve endüstriyel gelişmelerle hayatını kolaylaştırırken, hareket azlığının getirdiği hastalığın kurbanı olduğunu söyledi. İnsanoğlunun genel üretimdeki fiziksel aktivitesinin 18. yüzyıl sanayi devrimi öncesi yüzde 92 olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 20’ler seviyesinin altına düştüğüne dikkat çeken Kuter, “İnsan organizması uygarlık geliştikçe daha az hareket etmek zorunda kalıyor. Hareket azlığının organizma üzerindeki olumsuz etkileri düşünülmeden, her geçen gün yeni bir alet geliştiriliyor. İnsan rahatlığımız için deyip, bu aletleri sabırsızlıkla alıp, kullanıyoruz. Rahat edelim derken geleceğimizi ölüme itiyoruz” dedi.

Günümüzde az hareketin Hypokinetic Disease (Hareket azlığı hastalığı) isimli hastalığın doğmasına neden olduğunu ifade eden Kuter, “Bu hastalıklar günümüzde en çok can alan, bir hastalık grubudur. Kalp-damar hastalıkları bu grubun başını çekiyor. Türkiye’de hareket azlığından kaynaklanan kalp ve damar hastası 4 milyon kişi var. Bu nedenle üretici iş gücü her geçen gün büyük azalma gösteriyor. Bu hastaların iş gücü kayıpları yılda 300 milyon iş günü. Bunun ülke ekonomisine zararı ise 15-20 milyon doları. Bunların dışında hipertansiyona bağlı kalp hastalarının sayısı 300 bine yaklaşıyor. 13 kişiden biri yani nüfusumuzun yüzde 10’a varan bölümü ise kalp hastası. Bu hastalıkların tek bir kurtuluş yolu var. O da hareket etmek. Günde yarım saat spor hem fiziksel, hem de ruhsal sağlığımızı düzene koymamıza yeter. Bir saatlik yürüyüş ve gün içindede bazı eksersizlerle sağlığımızı korumamız mümkün” diye konuştu.

Konuşmasında Yunanlı bir bilgin Hipokrat’ın ‘Kullanılan gelişir, kullanılmayan kaybolur’ sözüne vurgu yapan Kuter, vücudun hareketsiz kalmasının insanı çürüttüğünü, bundan dolayı gelişmiş ülkelerin sağlıklı nesiller için spor konusunda ulusal politikalar belirlediğine dikkat çekti. Gelişmiş ülkelerde yerel yönetimler ve devlet politikalarını tespitinde toplum sağlığına yönelik sporun önemli yer tuttuğunu ifade eden Kuter, halkın bilinçlilik düzeyinin kitle iletişim araçları, yaygın ve örgün eğitimlerle pekiştirilmeye çalışıldığının altını çizerken, bunun bireysel yararlarının yanında yerel yönetimlere ve devlete de ekonomik ve sosyal getirisinin olduğunu belirtti. Kuter, düzenli egzersiz ve spor yapmanın, insanların kendilerine olan güvenlerini artırdığını, iş verimliliğini yükselttiğini, organizmayı beden ve ruhsal streslerin yıpratıcı etkisinden kurtardığını, bundan dolayı sağlıklı nesiller için devletin ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir politikalar belirlemesi gerektiğinin önemini dünyadaki örnekleriyle dile getirdi. Dr. Kuter, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’e Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez yerel yönetimler alanında fiziksel aktiviteyi gündeme taşıdığından dolayı teşekkür etti.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de, Kent Girişlerini Güzelleştirme Projesi ile kentin girişlerine estetik kazandırırken, yeşil alan ve bisiklet yollarıyla da vatandaşlara sağlıklı bir yaşam alanı oluşturduklarını söyledi. Kent girişlerine yaptıkları kaldırımların ilk zamanlarda yadırgandığına dikkat çeken Şahin, bugün bu yollarda birçok vatandaşın işine veya evine bisikletiyle gidip-geldiğini belirtti. Sağlıklı yaşam için çevrenin de yaşanabilir olmasının altını çizen Şahin, “Bursa’da 2 yılda 250 bin metrekare yeşil alan oluşturduk. Nilüfer Rekreasyon, Kültürpark Sağlıklaştırma ve Merinos Kültürpark’ı projeleri ile Bursalılara yeni yaşam alanları oluşturacağız” dedi.

Başkan Şahin, sempozyum arasında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Mudanya Belediye Başkanı Erol Demirhisar’ın yanı sıra Sağlıklı Kentler Birliği’nin üyesi belediye başkanıyla birlikte Anemon Otel’de öğrencilerin hazırladıkları sergiyi gezdiler.