Hariri’nin oğlu Suriye’yi suçladı

Lübnan'ın suikast sonucu öldürülen eski Başbakanı Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri, Sanayi Bakanı Pierre Gemayel'in öldürülmesinden Suriye'yi sorumlu tuttu.

Lübnan parlamentosunda Suriye karşıtı bloğun liderliğini yapan Saad Hariri, babası Hariri’nin öldürülmesi olayının uluslararası mahkemede görülmesi fikrinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Son saldırıyla birlikte amaçları doğrultusunda daha da kenetlendiklerini söyleyen Hariri, Pierre Gemayel’i öldürünleri adalet önüne çıkaracaklarını vurguladı.

Refik Hariri suikastının uluslarası mahkemede görülmesi talebi Lübnan hükümetini bölmüş, Şii Hizbullah ve Emel partileri hükümettem çekilmişti. Suriye karşıtı Lübnanlılar, Hariri suikastının ardında Şam yönetimi olduğunu öne sürüyor. Suriye ise bu iddiaları reddediyor.

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Gemayel’in öldürülmesini kınadı. Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Londra’da İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile düzenlediği basın toplantısında son olayın bölgede tansiyonu yükseltmesinden endişe ettiklerini söyledi. Beckett, “Lübnan’da zaten yeterince problem var” diye konuştu.

Sanayi Bakanı Pierre Gemayel, başkent Beyrut’un Hıristiyan mahallesi Sin el-Fil’den geçtiği sırada silahlı saldırıya uğramış, yaralanan bakan kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Eski Cumhurbaşkanı Amin Gemayel’in oğlu ve Phalenge Partisi’nin üyesi olan Pierre Gemayel, Lübnan kabinesinde Suriye karşıtı bloğun içinde yer alıyordu. Bakanın amcası Beşir Gemayel’de 1982 yılında cumhurbaşkanı seçildikten sonra öldürülmüştü.

Lübnan hükümetinde iki bakanın daha istifa etmesi ya da ölmesi durumunda, Sinyora hükümeti düşmüş sayılacak.