Hasan Celal Güzel’den 28 Şubat konferansı

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, 28 Şubat'ı düzenlenen bir konferans ile anlattı.

Güzel, Gaziantep’te Anadolu Düşünce Grubu (ADG) tarafından düzenlenen ”Türkiye’de Demokrasinin Gelişimi ve İnsan Hakları” konulu konferansta, Türkiye’nin demokrasiyi hak ettiğini, gerçek bir gelişmenin ancak ve ancak hür fikirlerin gelişmesi ile mümkün olabileceğini belirtti.

27 Mayıs ve 12 Eylül darbeleri ile Türkiye’nin demokrasi ve insan hakları konusunda geriye gittiğini söyleyen Güzel, şöyle konuştu: ”Bugün, 28 Şubat’ın 9. yıldönümü. 28 Şubat da kötü bir darbeydi, tankı vardı, cuntası vardı. Tanklarla balans ayarı yapıldı, 28 Şubat’ta hukukçular da kullanıldı. Gelişmiş bir demokrasi ve insan hakları için antidemokratik uygulamalara karşı olmak zorundayız. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye için çok önemlidir ve her zaman güçlü olmak zorundadır. Tabii ki siyasete karışılmaması gerekir. Sivil iradeyle uyumlu olmalı.”

Demokrasi ve insan hakları gelişiminin Türkiye’de batı ülkelerinden biraz farklı bir şekilde geliştiğine işaret eden Güzel, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Özellikle Osmanlı Devleti döneminde, kişisel hak ve hürriyetler, hep üst yönetim tarafından halka bir lütuf gibi sunularak verildi. Batı ülkelerinde ise halk, baskı ve zulme karşı mücadele edip, haklarını örgütlü mücadele yaparak aldı. Bu durum, bizde demokrasi ve insan haklarındaki gelişimin biraz daha yavaş gelişmesi sonucunu doğurdu. Cumhuriyet döneminde ise halk için halka rağmen düşüncesi yaygın olarak kullanıldı. Halkın, kendi haklarını koruma konusunda yeterince bilinçli olmadığı düşünüldü.”