Hasan Heybetli’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası

"Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak”la suçlanan Hasan Heybetli 2 yıl 1 ay, “suç örgütüne üye olmak”la suçlanan 5 sanık ise 1 yıl 15'er gün hapis cezasına çarptırıldı

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Hasan Heybetli, kardeşi Cengiz Heybetli, yeğeni Ramazan Heybetli ve Recep Kidir katıldı. Şarkıcı Kader Çetintürk’ün de aralarında bulunduğu davanın diğer 5 sanığı ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada son sözleri sorulan sanıklardan Hasan Heybetli, dava konusu olayla uzaktan yakından ilişkisi bulunmadığını savunarak, “Bana atılan bir iftiradır” dedi.

Cengiz Heybetli de dava dosyasında bahsi geçen toplantının bir aile toplantısı olduğunu söyleyerek, beraatını talep etti.
Verilen aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, Hasan Heybetli’nin şiddet ve tehdit yoluyla haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurduğunun tüm dosya kapsamından anlaşıldığını bildirdi.

Mahkeme heyeti, Heybetli’yi eylemine uyan TCK’nın 220. maddesi uyarınca 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı.
Cengiz Heybetli, Ramazan Heybetli, Serkan Güzelkesen, Recep Kidir ve Cem Çağlak’ın da şiddet ve tehdit yoluyla haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulan örgüte üye olduklarını belirten mahkeme heyeti, bu sanıkları da 1 yıl 15’er gün hapis cezasına mahkum etti.

Cem Çağlak’ı ayrıca “ruhsatsız silah taşımak” suçundan 10 ay hapis ve 366 YTL adli para cezasına çarptıran mahkeme heyeti, “örgüte yardım etmek”ten yargılanan Nevzat Seyitoğlu ve Kader Çetintürk ile “örgüte üye olmak”tan yargılanan Orhan Hakan Heybetli’nin beraatlarına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Hasan Heybetli, Ramazan Heybetli, Cengiz Heybetli ve Orhan Hakan Heybetli’nin “yağmaya eksik teşebbüs” suçundan ise mahkumiyetlerini gerektirecek yeterli delil bulunmadığından beraatlarını kararlaştırdı.
Cengiz Heybetli, kararın açıklanmasının ardından, “Bizi topluma kazandırdığınız için teşekkür ederiz” diyerek tepki gösterdi.

İDDİANAMEDE

Kaldırılan İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, bir mali müşavirin, araba alışverişinden dolayı Kader Çetintürk’e borcu olduğu, Çetintürk’ün de Hasan Heybetli aracılığıyla bu alacağını tahsil etmeye çalıştığı öne sürülüyordu.