Hasan Şaş neden bu kadar sinirli?

Beyin ön bölgesi çalışma özelliklerini belirleyen etkenler, her insanın kendi kişilik özelliklerini de belirler.

Beyin ön bölgesi çalışmasıyla kişilik özellikleri ortaya çıkar. Beyin ön bölgesi çalışma özelliklerini belirleyen etkenler, her insanın kendi kişilik özelliklerini de belirler.

Beyin ön bölge çalışmasını etkileyen faktörler:

Genetik,
Annenin hastalığı,
Zor doğum,
Anne sütü,
Beyni etkileyen hastalıklar,
Genel anestezi altında geçirilen ameliyatlar,
Hafif ya da şiddetli kafa darbeleri,
Beslenme,
Yaşam tarzı, eğitim ve çevre etkileri,
Stres,
Anne ve babadan alınan genetik özelliklerin üzerine eklenen yaşam şartları, beyin ön bölgemizin çalışma yöntemlerini belirleyerek milyarlarca insandan farklı bir birey olmamızı sağlar. Her yaşanılan her deneyim milyarlarca beyin hücresinin kurduğu trilyonlarca ağ sistemine yeni bağlantılar ekleyerek kişilikleri farklılaştırır. Bu nedenle her insan şahsına münhasır, tektir.

Farklı beyin çalışma özellikleri grinin tonlarına benzetilebilir. Ton ne kadar koyu ise kişilik özellikleri de o denli sert olacaktır. Stresin insanı etkilemesi için öncelikle beyin çalışma özelliklerinin duyarlı olması gerekir. Bu nedenle aynı şiddetteki stres farklı insanlarda farklı yakınmalara neden olur.

Hasan Şaş, maçtan önce mutlaka beyin ön bölge duyarlılığını arttırıcı bir olay yaşamış ve onun etkisinde kalmıştır. Bu nedenle özellikle kişilik özelliklerini sağlayan beyin ön bölge çalışması duyarlı hale gelmiş ve sonuçta ani karar verme, etkiye karşı gösterilen tepkilerin dozunu kaçırma, sabırsızlık, kolay sinirlenme gibi yakınmalar ortaya çıkmıştır.
Bülent Korkmaz, Alpay Öcalan, Hasan Şaş gibi futbolcular beyin ön bölge duyarlılığı olan insanlardır. Duyarlılığı arttıran stres gibi etkenler sonucu, sahada anormal davranışlar sergileyebilirler.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmayan bir yöntem olan QEEG ile beyin çalışma özellikleri değerlendirilebilir. QEEG, 1-40 Hz arasında yer alan beyin dalgalarını kaydetme ve analiz etme özelliklerine dayanan bir yöntemdir. Programının içinde bulanan veri tabanı (yakınması olmayan ve yapılan nöropsikiyatrik testleri normal sonuç veren insanların kayıtlı olan EEG örnekleri ile çekimi yapılan kişinin bilgileri karşılaştırılır ve normalden ne kadar sapma olduğu anlaşılır.

Şekildeki QEEG raporunda, özellikle 11 Hz dalga boyunda beyin sol ön bölgesinde anormal duyarlılık olduğu görülüyor (kırmızı bölge). Bu kişi; aşırı sinirlilik yakınmasıyla gelmişti ve beyin MR sonucu normaldi.


QEEG, beyin çalışma özelliklerini değerlendirebilen yeğane tıbbi yöntemdir. Stres etkisi ile oluşan yakınmaların ölçümünde başka bir görüntüleme yöntemi daha yoktur.