Hasarlı binadaki 2 farklı kuruluşa farklı uygulama

Bingöl'de aynı bina içerisinde faaliyet gösteren 2 farklı kuruluştan birine, binanın ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle boşaltma kararı verildi.

Bingöl 100. Yıl İlköğretim Okulu bahçesindeki işlik ek binada kilim -halı üretimi yapan Bingöl Kent Girişim Derneği’ne, binanın ağır hasarlı olduğu gerekçe gösterilerek tezgahları çıkartılmaları için okul müdürlüğü tarafından yazılı tebligat yapıldı. Aynı bina içerisinde 7 yıldır çalışan başka bir kişinin tezgahlarına ise dokunulmadı.

Yaptığı basın açıklamasında kendilerine gönderilen tebligatın diğer iş adamına gönderilmediğini söyleyen Bingöl Kent Girişim Derneği Başkanı Saim Bazencir; “Madem bina ağır hasarlı, neden bizi çıkartıp diğer işadamının faaliyetlerine devam etmesine göz yumuyorlar. Bu bina sadece bizim için mi hasarlı! Bu bina onların da başına yıkılmayacak mı!” diyerek bu karara sert çıkıştı.

Kendilerine 788 genç kızın iş başvurusunda bulunduğunu söyleyen Bazencir, 200 tezgahının olduğunu ama çalıştıracak yerinin olmadığını belirtti.

Bazencir, “Diğer iş adamı 7 senedir burada çalışıyor. Biz tezgahlarımızı buraya koyunca binanın ağır hasarlı olduğu söylendi. Bingöl depreminin üzerinden neredeyse 4 yıl geçti ama binanın ağır hasarlı olduğu yeni fark edildi. Bizim tezgahlarımızı oradan çıkartıyorlar ama diğer iş adamının tezgahları hala çalışıyor. Bu da raporun sadece bizim için alındığını ispatı. Yani deprem olduğunda diğer tezgahlarda çalışan genç kızlar binanın altında kalmayacak mı” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve 100. Yıl İlköğretim Okulu Müdürlüğü’nün kendilerine binanın hasarlı olduğu gerekçesiyle boşaltılmasını istemlerinin çok ilginç olduğunu aktaran Bazencir, ” Bizden resmi yazıyla binayı boşaltmamızı istiyorlar, aynı binadaki diğer tezgahlar hala çalışıyor buda yetmezmiş gibi yeni tezgahlar getiriyorlar” şeklinde konuştu.