Hasret kareleri geziye çıktı

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sas) dünyayı teşrifinin 1435. yıldönümü, ‘Kutlu Doğum Haftası’ boyunca birbirinden farklı çok sayıda etkinlikle kutlanıyor.

8 Nisan Cumartesi akşamı My Showland’da açılışı yapılan sergi, nisan sonuna kadar Türkiye’nin çeşitli bölgelerini dolaşacak, hattâ Almanya ve Avusturya’ya kadar uzanacak. Kutlu beldeler, Mekke ve Medine, ziyaret edenlerin ortak bir ifadeyle “Oralar anlatılmaz, görmek lazım.” dedikleri mekânlar. Taşı toprağı mı oraları değerli kılan, havası, suyu mu; yoksa, O’nunla olan irtibatları mı? Peygamber Şairi Hassan Bin Sabit’in bir şiirinde “Ben sözlerimle Hz. Muhammed’i methetmedim. O’nu sözlerimin içine kattım, sözlerim O’nunla güzelleşti.” dediği gibi, bazı nesneler de O’nu hatırlattıkları oranda değer kazanıyor ve önemli hale geliyor. ‘Efendiler Efendisine Hasret Kareleri Sergisi’ de Hazreti Peygamber ile olan ilgileriyle önem kazanan sanat eserlerini konu ediniyor. O’nunla ilgili fotoğraflardan oluşan sergide Bursa Ulucami’de Peygamber Aleyhisselâm’ın adının geçtiği hat eserleri, “Sanata Vurulan Kur’an Mührü” kitabından seçme fotoğraflar, 1880’li yıllarda II. Abdülhamid Han’ın O’nun diyarından çektirdiği fotoğraflar ve bu fotoğraflardan esinlenerek yapılmış yağlı boya tablolar, hilyeler, naatlar ve son yirmi beş yılda kutlu beldelerden çekilmiş kareler Peygamber aşıklarının gözlerini şenlendiriyor.

Serginin Kutlu Doğum etkinlikleri çerçevesinde uğrayacağı mekanlar şöyle: İstanbul My Showland (12-15 Nisan-Akşam), İstanbul Fırat Kültür Merkezi (6-16 Nisan), İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi (10-19 Nisan), Ankara Kocatepe Kültür Merkezi (10-13 Nisan), İzmir Halkapınar Spor Salonu (15-16 Nisan), Diyarbakır Kaplan Düğün Salonu (13-14 Nisan), Erzurum Çifte Minare Medresesi (14-22 Nisan), Gaziantep Demokrasi Meydanı (14-16 Nisan), İstanbul Altunizade Kültür Merkezi (10-14 Nisan), İstanbul Özgürlük Meydanı (Bakırköy Müftülük işbirliği ile) 10-15 Nisan, Erzincan, Kars, Muş, Almanya (7-9 Nisan-bitti), Avusturya (15-30 Nisan).