Hastalar çaresiz mekik dokuyor

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bazı maddelerinde sık değişiklik yapılan Bütçe Uygulama Talimatnamesi, eczacıların başına dert oldu.

Eczacılar, sözleşme gereği Bütçe Uygulama Talimatı’na uymak zorunda. Aksi takdirde ağır cezalara çarptırılıyorlar. Doktorun her yazdığı ilacı bilgisayar kabul etmiyor. Hal böyle olunca hastalar da mağdur oluyor. Eczacılara göre sorun talimatnamenin sık sık değişmesinden kaynaklanıyor. Eczacılar, bir yılda 18 kez revize edilen talimatnamenin geri çekilip yumuşatılmasını istiyor.
Talimatnamenin, eczacı, hastalar ve hekimler için ağır hükümler içerdiğini belirten Manisa Eczacılar Odası Başkanı Özgür Özel, “Yap boz tahtasına dönen talimatname yüzünden hastalar, eczacılar ile doktor arasında mekik dokuyor.” diyor.
İlacını almak için eczaneye giden hastanın talimatnamenin sinir bozucu bazı bürokratik işlemlerine takıldığını kaydeden Özel, “Ya hekimin yazdığı ilaç bilgisayar sisteminden onaylanmıyor, ya da onaylanan ilacın geri ödemesi eczacıya yapılmıyor. ” diye konuşuyor.
“3 yıl öncesine kadar bütçe uygulama talimatları yılda bir kez uygulanırdı ve hiç değişmezdi.” diyen Özel yeni talimatnamede yapılan sık değişikliklerin kafa karıştırdığının altını çiziyor. Özel’e göre talimatnamede yapılan her değişiklik ilaç ödeme şartlarını baştan düzenliyor. Pratisyen hekimler hastasına istediği ilacı yazamıyor.
Başkan Özel, Türk Eczacılar Birliği, Türk Tabipler Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliği’nden görüş alınarak talimatnameye son şeklinin verilmesini öneriyor.
Talimatname, eczacılar kadar doktorları da zor durumda bırakıyor. Manisa Tabipler Odası Genel Sekrateri Bedri Bilge, sıkıntılarını dile getirmek için Meclis’e kadar gittiklerini belirtiyor. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan talimatnamenin ekonomik kısıtlamalar içerdiğini belirten Bedri, “Sağlık hizmetlerinde ekonomik kısıtlama olmaz. Hatta bu konuda sağlığa genel bütçe desteği sağlanmalı. Hastalar ilaca kolayca ulaşmalı.” açıklamasında bulunuyor.
Defalarca hastane eczane arasında mekik dokuduğunu belirten Mehmet Taşkın ismindeki hasta ise yaşadığı sıkıntıları şöyle anlatıyor: “Tedavi için üroloji doktoruna çıktım. Tedavim için bana Lustrol tablet yazmış. İlacı almak için eczaneye gittim ama alamadım. Eczacı, bu ilacı sadece nöroloji ve psikiyatri uzmanının yazabileceğini söyledi. Tekrar hastaneye giderek reçeteyi değiştirdim.”
İlaçları reçeteleme kurallarını oluşturan bütçe uygulama talimatı, 19 maddeden oluşuyor. Talimatnamedeki listede hasta katılım payından muaf ilaçlar, ayakta tedavide kapsamındaki ilaçlar ve antimikrobik ilaçların listesi yer alıyor.