Hastalara bitkisel ilaç uyarısı

Türkiye'de ilk kez hastaların herbal ürün kullanıp kullanmadığının tespiti için anket yapıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan, deneklerin yüzde 35’inin üniversite ve yüksek lisans eğitimi almış kişilerin oluşturduğu anket çalışması, hastaların yarısının sarımsak, yeşil çay, ısırgan otu gibi herbal (bitkisel) ürünler kullandıkları, ancak bu konuda doktorlarına bilgi vermedikleri sonucunu ortaya çıkardı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla İyilikçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ilk kez hastaların herbal ürün kullanıp kullanmadığının tespiti için bin kişi üzerinde anket çalışması yaptıklarını bildirdi.

Türkiye’nin bitkisel ürünler açısından zengin bir ülke olduğunu ve bu ürünlerin kullanımının gün geçtikçe artış gösterdiğine dikkati çeken Doç. Dr. İyilikçi, ”Bin hastaya yapılan ankette, hastaların çoğunun sarımsak, yeşil çay, ısırgan otu gibi ürünleri kullandığı tespit edildi” dedi.

-HASTALARA ANKET ÇALIŞMASI-

18 yaş ve üstünde yüzde 57.7’sini kadın, yüzde 42.3’ünü erkeklerin oluşturduğu bin hastaya 10 soruluk anket çalışması uyguladıklarını ifade eden Doç. Dr. İyilikçi, anket uygulananların yüzde yüzde 20’sinin üniversite, yüzde 15,6’sının yüksek lisans eğitimi aldığını dile getirdi.

Ankete katılanların yüzde 37.2’sinin herhangi bir nedenle ilaç kullandıklarını, yüzde 62.5’inin ise kullanmadıklarını belirttiğini ifade eden Doç. Dr. İyilikçi, ”İlaç kullananların diyabet, depresyon, hipertansiyon, kardiyak hastalıklar ve romatizmal hastalıklar taşıdıkları belirlendi” dedi.

-ÖLÜMCÜL SONUÇLARA DİKKAT-

Ankette, hastaların yüzde yüzde 25.3’ünün vitamin, yüzde 50.9’unun ise bitkisel ürün kullandığının belirlendiği bilgisini veren İyilikçi’nin yaptığı ankette, hastaların yüzde 16’sı sarımsak, yüzde 10’u yeşilçay, yüzde 8.9’u ekinezya, yüzde 3.7’si zencefil gibi bitkisel ürünler kullanıyor.

Hastaların yüzde 20’si birden fazla bitkisel ürün alırken, hastaların yüzde 2.4’ü doktor tavsiyesi, yüzde 24.2’si arkadaş tavsiyesiyle bu ürünleri kullandığını beyan etti.

Ankette, hastaların yüzde 96.4’ünün bu ürünleri kullandıklarını yönünde doktorlara bilgi vermedikleri, doktorların da hastaların yüzde 97.4’üne bitkisel ilaç sorgulaması yapmadıkları sonucuna varıldı. Doç. Dr. İyilikçi, ”Doktorlar hastaya bitkisel ürün kullanıp kullanmadığını sormuyor, hasta da bu ürünleri kullandığını doktorlara söylemiyor. Oysaki cerrahi müdahalede ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir” dedi.