Hastalığınızı ALO 182’ye anlatın

Hastalığınızı söyleyip yarım dakikada hangi doktora gideceğinizi öğreneceksiniz.

Bu numarayı arayan vatandaş, hastalığını söyleyip yarım dakikada hangi doktora gideceğini öğrenecek.Sağlık Bakanlığı’nın yıl başında tüm Türkiye’de başlatacağı ‘Merkezi Hastane Randevu Sistemi’ ile ALO 182’yi arayan vatandaş, hastalığını söyleyip yarım dakikada hangi doktora gideceğini öğrenecek.

Daha etkin ve verimli sağlık hizmeti amacıyla Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ni hayata geçiren Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi’ni uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Sistem sayesinde vatandaşlar bir telefonla Sağlık Bakanlığı’na bağlı 2. ve 3. basamak hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekler.

ÖZEL EĞİTİM ALACAKLAR

Pilot uygulaması Erzurum ve Kayseri’de yapılan sistem, 2011’in başında tüm ülkede hayata geçirilecek. Sisteme göre 182 numaralı çağrı merkezini arayan vatandaşların telefonlarına, özel sağlık eğitimine tabi tutulmuş uzman operatörler cevap verecek. Vatandaşların sağlık sorununu dinleyen operatör yarım dakika içinde hastanın hangi birime yönlendireceğini söyleyecek ve randevunun alınmasını sağlayacak.

BUGÜN