Hastaliklara en büyük etken göç

DIYARBAKIR - Diyarbakir'in Bismil ilçesinde 5 ay önce hizmete giren Ana Çocuk Saglik Egitim Merkezi çalismalarinin sonucunda bölgede Tifo ve Sarilik hastaliklarinin yaygin oldugunu tespit etti.

Ayrica hasta olan bayanlarin tedavileri için anlastiklari iki nolu saglik ocaginin araciligiyla hasta olan bayan ve çocuklar tedavi altina aliniyor.

Ana çocuk saglik egitim merkeziyle ilgili bilgi veren Bismil belediye baskani Sükran Aydin, bölgedeki kadinlarin egitimine bu güne kadar önem verilmiyordu ama biz kadimlarimizin sagligi için onlara gereken tüm egitimi vermek için ugrasiyoruz. Yapilan çalisma sonucu 650 ev gezilmis ve hemsirelerin gittigi her ev hakkinda bilgi formu doldurulmus. Hanede kaç kisi kaldigini evdekilerin egitim durumlari gibi birçok konuda not aliniyor. Bu sayede kadinlarimizin neye ihtiyaçlari varsa daha çabuk karsiliyoruz.

Ayrica bölgenin çok fazla göç aldigini ifade eden hemsire Bahar Bolluca, bu yüzden ilçemizde gezdigimiz evlerde beslenme sorunlariyla karsilasiyoruz. Ayrica göç köy kültürünü de sehirlere tasimis ve köyde oldugu gibi ilçede de tek geçim kaynaklari hayvancilik. Bu da hava ve çevre kirliligine yol açmakta ve tifo, sarilik gibi hastaliklarin ortaya çikmasina neden olmaktadir.