Hastane enfeksiyonu korkutuyor!

Hastane enfeksiyonları'' hem hastaların hem de hasta yakınlarının korkulu rüyası... Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nden Dr. Elif Hakko hastane enfeksiyonları ile ilgili bilgi veriyor.

ALETLER DE ETKİLİ
Hastane enfeksiyonları en sık ameliyat yerinin enfeksiyonu, zatürree, idrar yolu enfeksiyonu ve kan dolaşımı enfeksiyonu olarak karşımıza çıkar. Ancak vücudun her bölgesinde oluşabilmektedir. Hastalara tedavileri esnasında uygulanan solunum cihazları, ilaç ve kan verilmek üzere damar içine yerleştirilen aletler ve protezler de hastane enfeksiyonları gelişiminde önemli rol oynar.

ELLER TEMİZLENMELİ
Hastane enfeksiyonlarını önlemedeki en önemli faktör insandır, mikroplar bir hastadan diğerine en sık ellerle bulaşır, bu nedenle bir hastaya herhangi bir nedenle dokunmadan önce ve işlem bittikten sonra eller iyice yıkanmalıdır. Hastalara kullanılan malzemeler, çarşaflar, örtüler, tıbbi aletler temiz olmalıdır. Hastanelerde sterilizasyonun ve dezenfeksiyonun doğru ve etkin biçimde yapılması da son derece önemlidir.