Hastane karşısındaki parkta insanlık dramı

Bayrampaşa'da, baygın olarak getirildiği devlet hastanesinde muayene edilen ve daha sonra bir sağlık sorunu olmadığı gerekçesi ile hastaneden gönderilen zihinsel engelli Ali Pay, hastane karşısındaki parkta perişan halde saatlerce yattı.

Edinilen bilgiye göre, Büyük İstanbul Otogarı içerisinde baygınlık geçiren Ali Pay (37), güvenlik görevlileri tarafından çağırılan ambulansla Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Zihinsel engelli olduğu öğrenilen Ali Pay, acil servisteki doktor tarafından muayene edildi. Vücudunda daha önceki dönemlerden kalma yara izleri bulunan fakat belirgin bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen Pay’ın hastane yetkilileri tarafından karnı doyuruldu. Hastanenin acil servisinde bir süre dinlenen Pay, daha sonra burada yer olmadığı için koridora alındı. Bir süre acil serviste kalan zihinsel engelli ve kimsesiz Ali Pay’ın hastane görevlileri tarafından dışarı çıkartıldığı iddia edildi.

Gidecek yeri olmayan Ali Pay, devlet hastanesinin hemen karşısındaki bir banka oturtuldu. Bir süre sonra banktan yere düşen Pay, çimlerin üzerine şuursuzca uzandı. Vücudundaki yara izlerini fark eden ve saatlerce hareketsiz yattığını gören vatandaşlar, Ali Pay’ı yerden kaldırmak istedi. Yerden bir türlü kalkmayan Pay’ın yanındaki poşetlerde Yeşil Kart’ı ve birtakım ilaçları bulundu. Pay’ın hastane görevlileri tarafından dışarı çıkartıldığını gördüklerini iddia eden vatandaşlar, duruma tepki gösterdi. Ali Pay’a yardımcı olmak isteyen ve hastane karşısında yaşanan drama tepki gösteren vatandaşlar, daha sonra 112 Acil Servis ekibinden yardım istedi. Ambulans beklendiği sırada Pay’ı kendine getirmek için bir şahıs tokat atarken, bir yandan da ayağa kaldırmak istedi.

Parka gelen sağlık görevlileri tarafından muayene edilen ve tansiyonu ölçülen Pay, hemen karşısında bir devlet hastanesi bulunmasına karşın Vakıf Gureba Hastanesi’ne götürüldü.

Bu arada, Ali Pay’ı muayene eden ve karnını doyuran Pratisyen Hekim Kadir Keklik, “Zihinsel engelli Ali Pay’ın herhangi bir fiziksel problemi yoktu. Biz onun karnını doyurduk ve dinlenmesini sağladık. Daha sonra acil servisteki yataklar dolu olduğu için koridora çıkarttık. Burada görevliler tarafından gitmek istediği için dışarı çıkartılmış.” şeklinde konuştu. Acil serviste bu tip hastalara bakmalarının mümkün olmadığını kaydeden Keklik, “Biz gerekeni yaptık fakat hastanemiz bu tip bakıma muhtaç hastalarla ilgilenemiyor. Bayrampaşa Belediyesi’nden şahsa yardımcı olmalarını istedim. Fakat onlar da böyle bir hizmetlerinin olmadığını söyledi. Götürüldüğü Vakıf Gureba Hastanesi’nde de muayene edildikten sonra bırakılmak zorunda” dedi.