Hastaneler haciz kıskacında

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Maliye Bakanlığı'nın ödemediği borcunun vergisi için ambulanslara ipotek koyduğunu ileri sürdü.

Kahveci açıklamasında Türkiye’deki sağlık sektörünün durumunun içler acısı bir halde olduğunu ve sosyal güvenlik kuruluşlarının hastanelere olan borçlarını ödememesinden dolayı toplam 450 hastanenin haciz tehdidi ile karşı karşıya kaldığını savundu. Önder Kahveci, “Hastaneler borç içerisinde yüzüyor, ayrıca Maliye Bakanlığı ödemediği borcuna rağmen hastanelerin vergi borçlarına yüzde 30’luk faiz uyguluyor” dedi.

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırmaya sonuçları hakkında da bilgi veren Önder Kahveci, özellikle büyükşehirlerde bulunan hastanelerin haciz kıskacında olduğu kaydetti. Hastanelerin alacaklıyken borçlu duruma düşürüldüğünü, hastane ambulansları ve binalarına ipotek koyulduğunu savunan Kahveci, İstanbul’da 25, Ankara’da 16, İzmir’de 15, Bursa’da 14, Konya’da 10, Sakarya’da 9, Balıkesir’de 9, Antalya’da 8, Trabzon’da 7, Samsun’da 6, Adana ve Mersin’de 5’er olmak üzere toplam 129 hastanenin zor durumda olduğunu ifade etti.