Hastanelerde uzman doktorlar da nöbet tutacak

Balıkesir'deki hastanelerde branş nöbeti uygulamasına geçiliyor. Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi'nde başlanan uygulamayla geceleri pratisyen hekimlerin yerine servislerdeki branş doktorları görev yapıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelgeyle hastanelerde geceleri icapçı doktor uygulaması kaldırıldı. Uzman hekimlerin nöbet uygulaması ise ilk olarak Balıkesir’de başladı.
Konuyla ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdürü Süleyman Baysal, Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi’nde pratisyen hekimlerin yerine kadın doğum hekimlerinin nöbet tutmaya başladığını anlattı. Doğumevine genellikle doğum yapacak kadınların geldiğini belirten Baysal, nöbetçi pratisyen hekimin doğum için uzman doktoru çağırdığını hatırlattı. Hastaların uzman doktoru acil serviste beklemesini sona erdireceklerini aktaran Baysal, uzman hekimin de bir gecede beş altı defa hastaneye gelmek zorunda kalmayacağını aktardı. Doğumevinden sonra diğer hastanelerde de aynı uygulamaya geçmeyi amaçladıklarını aktaran Baysal, bu amaçla mevcut hastanelerde çalışmaların başladığını söyledi. Branş nöbeti uygulamasında hekim sıkıntısı yaşanmayacağını kaydeden Baysal, yeni uygulamayla uzman doktorların çalışma şartarına olumlu katkılar sağlanacağını, branş nöbeti tutan uzman hekimlerin ayrıca icap nöbeti tutmayacağını anlattı.
Öte yandan SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinden sonra illerdeki hastanelerde uzmanlaşma çalışmaları yapılıyor. Balıkesir’de iki hastanedeki ayrı birimleri tek hastanede toplamayı planladıklarını anlatan İl Sağlık Müdürü Süleyman Baysal beyin cerrahisi, kalp damar, genel cerrahi, kadın ve çocuk gibi servislerin bir bölümünün bir hastanede, bir bölümünün diğer hastanede olacağını anlattı. Balıkesir Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Hocaoğlu ve Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Harun Tezel ile bu konuda görüşmeler yaptığını belirten Baysal, öncelikle acil çocuk polikliniği oluşturmayı istediklerini anlattı. Baysal, bu uygulamayla başta trafik kazalarında yaralanalar olmak üzere bütün hastalara daha kısa sürede ve daha kaliteli sağlık hizmeti vereceklerini ifade ederek, bu konuda araştırma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Vatandaşlarsa uygulama başlayınca, hangi bölüme ihtiyaçları varsa o polikliniğin bulunduğu hastaneye gidecek. Bölümlerin ayrılması sonucu poliklinikte çalışan uzman sayısı artacağı için nöbetler daha kolay yürütülecek.