‘Hastanelerin özelleştirilme iddiası iftira’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir sivil toplum kuruluşunun yaptığı açıklamada kendilerinin, devlet hastanelerini özelleştirdiklerini iddia etmesini sert şekilde tepki göstererek "Tümüyle yalan tümüyle iftira" dedi.

Başbakan Erdoğan, Partisi’nin Sultanbeyli İlçe Kongresi’ne katıldı. Erdoğan burada sağlık alanındaki gelişmelere dikkat çekti. Erdoğan ismini vermediği bir sivil toplum kuruluşunun (STK) kendisini eleştirdiğini belirterek yapılan açıklamalara yanıt verdi. Erdoğan, bu STK’nın Tükiye’deki tüm devlet hastanelerinin özelleştirileceğini iddia ettiğini belirterek “Tümüyle yalan tümüyle iftira. Devlet hastanelerinin özelleştirilmesiyle ilgili herhangi bir adım atmadık. Hiçbir yerde böyle bir şey ifade etmedim.”dedi. Erdoğan şöyle devam etti. “Bugün Anadolu’nun bir çok yerine özel sektörün gitmesi mümkün değil ama gün ola harman ola. Türkiye öyle standartlara ulaşacak ki bu standartlar geldiği zaman sağlık hizmetleri hizmet alımı yoluyla sağlanabilecek. Buna mani yok engel yok. Bu gelişmişliğin, çağdaşlığın, medeni olmanın bir gereğidir. Ama kominizm rejiminin kalıntıları bunu anlayamazlar”.

İthal doktor uygulamasına da değinen Erdoğan, bu düşünceden de bazı kesimlerin rahatsız olduğunu dile getirdi.Erdoğan ” Biz bunu ülkemizdeki doktorlarımıza karşı olduğumuz için değil bir ihtiyacın gereği olduğu için yapmak istiyoruz. Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri bunu yapıyor da Türkiye bunu niye yapmasın?. Bunu söylüyoruz.Tük olupta başka ülkenin vatandaşı olduğu için doktorluk yapamayanlar var. Gelmek istiyorlar ama gelemiyorlar. Türk Cumhuriyetleri’nden gelmek isteyenler var. Ama engeller olduğu için gelemiyorlar. İstiyoruz ki sıkıntılarımız azalsın. Bu sıkıntıların azalması için şu anda çalışmalar yapılıyor. Biz önümüzde engel istemiyoruz. Bize destek olunmasının istiyoruz.” şeklinde konuştu.