Hastaya by-pass ve akciğer ameliyatı birlikte yapıldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'ne göğüste sıkışma ve ağrı şikayetleriyle başvuran Lütfi Ö.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’ne göğüste sıkışma ve ağrı şikayetleriyle başvuran Lütfi Ö. isimli hasta, Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Behçet Sevin ve Opr. Dr. Cengiz Ovalı tarafından, ender görülen bir ameliyatla sağlığına kavuşturuldu. Lütfi Ö.’ye, aynı seansta hem by-pass hem akciğer ameliyatı yapıldı.

Tetkiklerde hastanın kalp damarlarından ikisinin tıkanmak üzere olduğu, her iki akciğerde sigara içimine ve kirli havaya bağlı yaygın balonlaşmalar (akciğer bülü) bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine acil olarak koroner by-pass ameliyatı olması gerektiğine karar verildi. Ameliyat sırasında her iki akciğerindeki hava keseciklerine aynı seansta cerrahi müdahalede bulunulması planlandı. Hastanın kalbi çalışır durumdayken koroner by-pass yapıldıktan sonra akciğerlerindeki balonlaşmalar için de ameliyat edildi. Toplam üç saat süren iki ameliyattan sonra hiçbir sıkıntı yaşamayan Lütfi Ö., sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Prof. Dr. Sevin, ender rastlanan bir ameliyata imza attıklarını söyledi. Hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, hastalıklara karşı uygulanacak yöntemlerin seçiminin çok önemli olduğunu vurguladı. Sevin, doğru seçimi yapmanın ve ameliyatları titizlikle uygulamanın, hastanın sağlığına kavuşma ve hayatta kalma ihtimalini arttırdığını sözlerine ekledi.