Hatay havaalanı nihayet açılıyor

2005 yılında Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen Hatay Havaalanı nihayet açılıyor.

Hatay’da merkeze bağlı Serinyol beldesinde 12 yıl önce yer tespiti yapılan, 2000 yılında özel idare tarafından inşaat çalışmalarına başlanılan ve ödenek sıkıntısı nedeniyle 2005 yılında Ulaştırma Bakanlığı’na devredilen Hatay Havaalanı 9 Aralık Pazar günü açılacak.

Hatay Havaalanı Mülki İdari Amiri ve Vali Yardımcısı Ali Muhittin Varol, yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 yıldan bu yana inşaat çalışması devam eden havaalanının pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmasının beklendiğini söyledi.

Havaalanın hizmete girmesiyle kentte önemli hareketliliğin yaşanacağını belirten Varol, şöyle devam etti: ”Kente 19 kilometre uzaklıkta olan havaalanımız, 2 milyon 740 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 3 bin 45 metre pisti, 240’a 140 metrelik uçak park apronu ile her uçağın iniş ve kalkışının yapılabileceği uluslararası bir havaalanı durumunda inşaat çalışması tamamlandı.

Havaalanı 2000-2005 yılları arasında 50 milyon YTL’lik özel idare bütçesiyle yapılmaya başlandı. Bu dönemde altyapının yüzde 70’i tamamlanmış durumdaydı. Daha sonra ödenek sıkıntısı nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi ve altyapısı İntaş’a üst yapısı Gözde şirketlerine verildi. Toplam 100 milyon YTL ödenekle yaklaşık 150 personelle tamamlanan havaalanında, tüm zemin etüdleri en ince ayrıntısına kadar araştırılarak yapıldı. Uluslararası standartlara uygun havaalanının faaliyete geçmesiyle bölgenin önemli bir eksikliği giderildi.”

Havaalanıyla kentin kaderinin değişeceğini belirten Varol, ”Turizm, ekonomi açısından havaalanımız kentimizin yapısını hareketlendirecek ve büyük bir gelir sağlanmasına neden olacak” diye konuştu. –

”HAVAALANI SAYESİNDE DÜNYA KENTİ OLACAĞIZ” 

 Hatay Havaalanı Proje Sorumlusu Sakine Renklibulut da havaalanının konvansiyonel boyutlarda olduğunu, bu nedenle rahatlıkla her uçağın iniş ve kalkışının yapılabileceğini söyledi. Renklibulut, şöyle konuştu: ”İnşaat çalışmasında 1 milyon metreküp kazı, 3.5 milyon metreküp taş dolgu yapıldı, 250 bin metrekare kaliteli betonla dolduruldu. Havaalanımız, Hatay’ın bir dünya kenti olmasını sağlayacak. Dünyada en büyük ikinci mozaik müzeye, ilk mağara kilise olan Sen Piyer’e sahip olması kentimize ayrı bir özellik kazandırıyor. Havaalanı sayesinde, Mustafa Kemal Üniversitesi’ni ve turizm unsurlarını en güzel şekilde dünyaya tanıtabileceğiz.”

-HAFTADA 3 SEFER-

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Hatay Koordinatör Müdürü Adnan Şimşek ise yeni hava alanında ilk etapta sadece Hatay-İstanbul arasında 3 sefer düzenleneceğini, bunun gelecek dönemlerde farklı mekanlar ve sefer sayılarında yapılabileceğini söyledi.

3 gündür test uçuşlarının yapıldığına işaret eden Şimşek, havaalanında 40 kişinin görev yapacağını, personel sıkıntısı yaşanmadığını, temizlik ve güvenlik hizmetlerinin özel şirketler tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti. Şimşek, ışıklandırma sisteminin de bulunduğu yeni hava alanında gelecekte gece uçuşlarının da yapılabileceğini sözlerine ekledi. Bu arada, yeni hava alanında Aletli İniş Sistemi (ILS) bulunmadığı, ancak ihalesinin yapıldığı öğrenildi.