Hatay orman alanı bakımından çok şanslı

Orman alanı olarak Hatay'ın diğer illere oranla şanslı olduğunu belirten Vali Ahmet Kayhan, Hatay'ın yüzde 40 civarında orman alanına sahip olduğunu söyledi.

Vali Kayhan, yüzde 40’a varan bir orman varlığına sahip olan Hatay’ın diğer illere göre çok şanslı olduğunu kaydetti.

Bu orman alanlarının daha da artması için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyleyen Vali Kayhan, Orman alanı olup da üzerinde ağaç olmayan alanları da, ağaçlandırmanın kendilerinin görevi olduğunu ifade etti.

“Hatay genelinde gerek İl Özel İdaresi, gerekse Genel İdare olarak önemsemekte olduğumuz zeytincilik projemize, İl Özel İdaresi kaynaklarından bu yıl 1.5 milyon civarında zeytin fidanı dağıtımı yapılmıştır” diyen Hatay Valisi Ahmet Kayhan, “İstiyoruz ki zeytin fidanlarını boş ve uygun olan her alana dikelim. Ama bildiğiniz gibi zeytin ağacı orman ağacı sayılmamaktadır. Onun için zeytini ormanlık alanlara dikme şansımız yoktur. Onun için bugün burada olduğu gibi, bu tür alanları da orman ağacıyla süslemek istiyoruz. Orman ağacı olarak da Yayladağı ve Samandağ yöre insanın yakından bildiği ve yetiştirilmesine de uygun alanların olduğu defne ağaçlarını değerlendirmek istiyoruz. İlkel şartlarda da olsa bu bitkiden para kazanılabilmektedir. işte bu değerli ve kıymetli bitki gerek yaprağından, gerekse meyvesinden, gerekse de ağacından odun olarak yararlanılmaktadır. Defne bitkisi yöremize yüzyıllardan beri gelen bir gelişimi vardır. Bu bitki bu projenin en doğal en tipik bitkilerinden bir tanesidir. Bu yörede yetişebilen bu bitkiyi daha iyi şartlarda yetiştirmek için, ekonomik açıdan bu işten yararlanmak isteyen insanlarımızın da önünü açacaktır” şeklinde konuştu.