Hatay’da dev çelik yatırımının temeli atıldı

Haftasonu Rus MMK ile Atakaş Şirketler Grubu'nun 1.7 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirecegi demir-çelik fabrikasının temeli atıldı.

Yılda 2.5 milyon ton yassı çelik üretecek fabrika 2010 yılında üretime geçecek.

Son yılların en büyük yatırımlarından bir tanesinin temeli Hatay’da atıldı.

Rus Maynitogorsk ve Türk Atakaş Şirketler Grubu’nun Dörtyol’da inşa etmeye başladıkları tesis, Erdemir’den sonra Türkiye’nin en büyük ikinci yassı çelik fabrikası olacak.

1.4 milyar dolar yatırımla inşa edilecek tesis, Rusya’nın yurtdışında yaptığı ilk sıfırdan yatırım olacak. Fabrikanın makina ekipmanını ise 374 milyon euro’luk bir anlaşma imzalanan İtalyan Danieli kuracak.

2010’da tam kapasiteyle çalışmaya başladığında yılda 2.5 milyon ton yassı çelik üretecek fabrikada 2 bin 500 kişi çalışacak.

Temel atma töreninde konuşan MMK-Atakaş Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, “Ne global dalgadan ne de Çin’den korkmuyoruz” mesajı verdi.

Atakaş, yıllık yassı çelik üretimi 3 milyon ton olan Türkiye iç pazarında yıllık 8 milyon ton yassı ürün açığı olduğuna dikkat çekti.

Törene katılan Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, bu tür doğrudan yatırımların yabancı yatırımcının Türkiye’yi güvenilir bir liman olarak gördüğünün göstergesi olduğunu belirtti.