‘Hatay’daki radarı Türk Hava Kuvvetleri işletecek’

Bakan Gül: "Hatay'daki radarı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı işletecek"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hatay’ın Keseciktepe mevkiinde kurulmakta olan radarın, NATO fonlarından Türkiye ve NATO hava sahalarının radar kaplamasını sağlamak amacıyla kurulacağını belirterek, sözkonusu radarın Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletileceğini bildirdi.
Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber’in yazılı soru önergesine cevap veren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, inşaatı süren radar tesisyle ilgili gizlilik ve casusluk iddialarına açıklık getirdi. Bakan Abdullah Gül, NATO Güvenlik Yatırım Programı (NGYP) ”5A0014 Hava Savunma Radar Kaplama Temini Yetenek Paketi” kapsamında yüzde 100 NATO fonlarıyla inşaatı tamamlanan ve elektronik paketin montaj çalışmaları devam eden İskenderun Keseciktepe radar mevziine ilişkin inşaatın, NATO Anlaşması gereğince NATO ortak fonlarından yapıldığını ifade etti.

Radan inşaatının gizliliği ve bölge halkının işçi olarak kullanılmaması konusundaki sorulara cevap veren Bakan Gül, İskenderun Keseciktepe radar mevziine ilişkin inşaat işlerinin ERYAP A.Ş adlı Türk firması tarafından, elektronik paketle ilgili işlerin ise Alenia Markoni Systems adlı İtalya firması tarafından yürütüldüğünü kaydetti. Gül, “Radar inşaatı, özellik gerektiren önemli bir inşaat olduğundan, yüklenici firma kalifiye elemanlar kullanmıştır. Bu bağlamda, mahallinden işçi temini de söz konusu olmuştur” dedi.

Halen Hatay’ın İskenderun ilçesi sınırları içinde faaliyet gösteren ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletilen radarın, NATO ortak fonlarından temin ve tesis edildiğinin altını çizen Bakan Gül, Keseciktepe mevkiinde kurulmakta olan yeni radarın da aynı şekilde Türkiye ve NATO hava sahalarının radar kaplamasını sağlamak amacıyla NATO ortak fonlarından temin edildiğini ve yeni radarın Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletileceğini bildirdi.

Bakan Gül, soru önergesine verdiği cevapta, şu ifadelere yer verdi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğine katkıda bulunmak üzere kullanılacak olan radar, henüz faaliyete geçmemiştir. Devamlı olarak kullanılacak olan radarın faaliyete geçmesiyle birlikte, güvenlik ve teknik hizmetler için yeterli personelin görev yapması planlanmaktadır. Türk Hava Sahası’nın kontrolü amacıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hava radar mevzi komutanlıkları bulunmaktadır.

‘5A0014 Hava Savunma Radar Kaplama Temini Yetenek Paketi’ kapsamında yüzde 100 NATO fonlarıyla yapımı tamamlanan Sandıklıyurt/Afyon, Yamadağ/Malatya, Ekecek/Aksaray ve Keseciktepe/İskenderun radar mevzileri bulunmaktadır.”