Hatay’ın Bohşin köyünde kız çocukları okula gidemiyor

Hatay'ın Bohşin köyünde kız çocukları ilkokuldan sonra liseye ve üniversiteye gönderilmiyor.

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya bağlı Bohşin köyünde kız çocukları ilkokuldan sonra liseye ve üniversiteye, ’15 yaşına geldikten sonra örf ve adetler gereği kızlar kendi evinde oturur.’ gerekçesiyle gönderilmiyor.
Yaklaşık 4 bin nüfuslu köyde 1967 yılında kurulan okuldan bu güne kadar yalnızca geçtiğimiz yıl bir kız öğrencili liseye gitmiş. Bu da Bohşin İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Köse’nin çabalarıyla gerçekleşmiş. Ancak aileleri kızlarını okutmak istemese de kızlar okumaktan yana olduklarını söylüyor.

Erkek çocuklar okutulurken kendilerinin okula gönderilmemesinden dert yanan kızlar, ilköğretim 8’inci sınıftan sonra okuldan alındıklarını belirttiler.

Liseye gönderilmedikleri için ailelerine sitem eden kızlardan biri de Bohşin İlköğretim Okulu 8-B sınıfından Selda Ekin. Ekin, 8’inci sınıftan sonra liseye gidemeyeceğini söyledi. ‘Çünkü ailem müsaade etmiyor.’ diyen Ekin, ‘Bize güvenmiyorlar. Bizi köyden şehir merkezine yani Antakya’ya bile yalnız gitmemize izin vermiyorlar.’ şeklinde konuştu.

İlkokuldan sonra liseye gidemeyeceğini belirten 8-A öğrencilerinden Nuran Güleryüz de aslında okumak istiyor. Onun da sıkıntısı aynı. Güleryüz’ün ailesinin kendisini neden liseye göndermek istememesine verdiği cevap da ilginç; ‘Kızlar yalnız bırakılmazmış. Kız serbest bırakılmazmış. Kızlar okumazmış.’

Güleryüz’ün aynı okuldan bir diğer akrabası da Ceylan Güleryüz. Haksızlıkla mücadele etmek için okuyup avukat olmak istediğini belirten Ceylan, avukat olmak isteğinin yalnızca hayalinde kalacağını aktardı.

Ceylan, ‘Avukat olmak istiyorum ama liseye devam edemeyeceğim. Çünkü ailem beni okutmayacak. Biz liseye okumak için il merkezine gidersek arkamızdan köyde söz ederlermiş. (Bu kız Antakya’ya’ tek başına nasıl gider) şeklinde dedikodu yaparlarmış.’ ifadelerini kullandı.

Veliler ise kız çocuklarını liseye göndermek için köylerinde lise yapılmasını istiyor. Kız çocuk velisi olan Seyfettin Sezer de çocuklarını okula göndermeme gerekçesini ’15 yaşına geldikten sonra örf ve adetlerimizden dolayı kızlarımız kendi evinde oturur.’ şeklinde açıkladı.

Bohşin köyünden 39 yaşındaki Salim Kör’ün 2 kızı 3 erkek çocuğu bulunuyor. Salim Kör’e göre kız çocukların ilkokuldan sonra lise ve üniversiteye gönderilmemesinin gerekçesi köy kızlarının 17 ile 18 yaşına geldikten sonra evlendirilmeleri. Tatlıcılık yapan Salim Kör, ‘Ama ben kız çocuklarımı okutacağım. Tabi kızlarım okumak isterse.’ diye konuştu.

Bohşin Köyü ilköğretim Okulu Müdürü Mehmet Köse 167 yılında kurulan okula o tarihten bu yana kızların ilgisinin az olduğunu söyledi. 2005 yılında okula idareci olarak atandığı günden bu yana kızları okula kazandırma konusunda çok zorlandığını belirten Köse, 2005 yılında idareci olarak göreve başladığı 12 derslikli 800 civarındaki mevcudu olan Bohşin İlköğretim Okulu’nda mezun olan kız öğrenci sayısının yalnızca 2 olduğunu hatırlattı.

Köy okulunda bu güne kadar kızlar son sınıfa yetişmeden okulu bıraktığı için şimdiye kadar ilk mezunları kendilerinin verdiğini vurgulayan Köse, ‘Ama yalnızca 2 kız öğrenci 8’inci sınıfta mezun edebildik. İkisi de liseye devam etmedi. 2006 yılında ise 5 kız öğrenci okulumuzdan mezun oldu. Bu yıl 8’inci sınıfta okuyan kız öğrenci sayısı 12. Bu yıl ilk kez bizim dönemimizde bir kız öğrencimiz liseye kaydını yaptırdı. 4 bin nüfuslu ilçede yalnızca bir kız çocuğunun liseye okumaya gitmemesi biz eğitimcileri üzüyor. Ama başaracağız, ilk geldiğimizde okula devam kız çocuğu bile yok denecek kadar azdı. Şimdi bu sayıyı artırdık. İnşallah liseye gitmelerine de vesile oluruz.’ şeklinde konuştu.

STAR