Hatip Dicle kelepçe takılmasını istemiyor

Hatip Dicle, kelepçeli tutulduğu için duruşmalara katılmak istemediğini söyledi.

KCK soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski DEP Milletvekili Hatip Dicle, Abdullah Öcalan’a ‘Kürt halk önderi’ dediği gerekçesiyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan hâkim karşısına çıktı. Öcalan’ın 3,5 milyon kişi tarafından siyasi irade kabul edildiğini savunan Dicle, kendisinin de aynı görüşte olduğunu söyledi. Elleri kelepçelenerek getirildiği için bir dahaki duruşmalara çağrılmamasını talep eden Dicle, “8 saattir kelepçeli tutuluyorum. Bu işkence ve kötü muameledir.” dedi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada hakkındaki iddiaları dinledikten sonra savunma yapan Hatip Dicle, demokratik açılım süreci kapsamında Kürt sorununun çözümüne katkı yapmak amacıyla 14-15 Haziran 2009’da 800 kişinin katıldığı bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Eşbakanı ve sözcüsü olarak sonuç bildirgesini kendisinin olduğunu belirten Dicle, şöyle konuştu: “Muhataplık konusunda ‘neden Öcalan?’ diye soru sorabilirsiniz. Devlet nezdinde ‘Sayın Öcalan’ suçlu olabilir. Ama biz siyasetçiyiz ve realiteye göre davranmak zorundayız. 3,5 milyon insan notere giderek, ‘Sayın Öcalan’ı siyasi iradem olarak kabul ediyorum’ dilekçelerini verdi. Belki Kürtlerin tamamı değildir ama 3,5 milyon insan önemli bir sayıdır. Bu dilekçeler TBMM’ye teslim edildi. Çözüm arıyorsak bunları dikkate almak zorundayız. Biz bu açıklamamızı Kürt sorununun demokratik çözümü için yaptık. Bunu yaparken suç kastımız yoktu.”

Bu ifadelerin ‘düşünce hürriyet’ kapsamında değerlendirilmesini isteyen Dicle, mahkemeden dava dosyasının KCK dosyasıyla birleştirilmesini ve duruşmalardan muaf tutulmasını talep etti. Yargılamaya konu olan sonuç bildirgesinin bir bütün olarak ele alındığında suç unsuruna rastlanamayacağını belirten sanık avukatı Feride Laçin de esas hakkındaki savunmayı hazırlamak için süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti duruşmayı 29 Nisan’a erteledi.

Hatip Dicle, Eşbakanı olduğu Demokratik Toplum Kongresi’nin 14 Haziran 2009 tarihinde yaptığı toplantının sonuç bildirgesini okumuştu. Sonuç bildirgesinde Öcalan için ‘Kürt halkının önderi’ ifadesini kullanan Dicle, devletin Kürt sorunun çözümünde kendisini muhatap alması gerektiğini savunmuştu. İddianamede ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan Hatip Dicle hakkında TMK 7/2 maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.