‘Havaalanı tekrar açılsın’

Balıkesir'de 1999'da Türk Hava Yolları'nın (THY) yurtiçi tarifeli seferlerine açılan, 2002'de hava trafiğine kapatılan havaalanının tekrar açılması isteniyor.

Günde 53 otobüs ve üç tren seferiyle 2 bin 500 yolcunun Ankara’ya gittiğine dikkat çekilerek, Balıkesir’de 2002 yılında hava trafiğine kapanan Merkez Havaalanı’nın tekrar açılması için fizibilite çalışmalarına başlandı.

AK Parti Balıkesir milletvekili Turhan Çömez, havaalanının fizibilitesinin iyi yapılması ve olumlu şartların ortaya çıkması durumunda THY, Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden bu konuda katkı sağlamaya hazırız” dedi. Çömez’e destek veren CHP Balıkesir milletvekili Orhan Sür de havaalanının açılması durumunda bir numaralı yolcusu olacağını söyledi.

1994 yılında yapımına başlanan ve 1999 tarihinde THY ile yurtiçi tarifeli seferlerine başlayan Balıkesir Merkez Havaalanı’nda yolcu kapasitesinin çok az olması ve zarar etmesi sebebiyle 26 Aralık 2001 tarihinde ucuşlar durmuş ve 31 Ocak 2002 tarihinde de hava trafiğine kapatılmıştı. 9. Ana Jet Üssü’nün sivil uçuşlara ait havaalanı bölümünde 6 bin 600 metrekarelik aprona sahip.

Günde 52 otobüs ve üç tren seferiyle Balıkesir ve ilçelerinden günde 2 bin 500 insanın Ankara’ya gittiğini kaydeden Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, “Balıkesir olarak büyük bir yolcu potansiyelimiz var. Hem Organize Sanayi Bölgemiz de devreye girmeye başladı. 2007 yılında tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak. Ankara-Balıkesir arası yaklaşık 9 saat sürüyor. Bu çok büyük zaman kaybına neden oluyor. Biz Balıkesir’in gerekli şartlara sahip olduğunu düşünüyoruz. Havaalanımızda da hiçbir eksiğimiz yok. Gerekli raporları hazırladık. Odalarımızın da bu konuda destek olacağını düşünüyoruz” dedi.

1999 yılında başlayan seferlerin iptal edilmesinin en büyük nedeninin uçuş sefer gün ve saatlerinin uygunsuz olmasından kaynaklandığını belirten Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz, Ankara’ya haftada bir sefer düzenlendiğini ve bu seferin Cuma günü öğleden sonra saat 16.00’da olduğunu hatırlattı. “Ankara turistlik bir yer değil ki, hafta sonu gidelim tatil yapalım. İşimiz gücümüz var onları halletmeye gideceğiz. ‘Çabuk gideceğiz’ diye Ankara’da iki gün kalamayız. Sefer saatleri ve günleri uygun olduğu takdirde uçak çalışır ve kar eder” diyen Yavuz, aksi takdirde gün ve saatlerin uygun olmaması durumunda bilet fiyatının 10 YTL bile olsa kimsenin uçaklara binmeyeceğini ifade etti. Yavuz, Balıkesir’in uçak yolcusu potansiyeli bulunduğunu ve odalar olarak ellerinden desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Balıkesir’deki havaalanının hayata geçmesinin şehir için çok yararlı olacağını savunan Balıkesir Milletvekili Çömez, Ticaret ve Sanayi Odası gibi iş dünyası temsilcilerinin bu konuda atacağı adımlar ve katkıların çok önemli olduğunu söyledi. Böyle bir girişimin olması durumunda seve seve katılacağının altını çizen Çömez, Bursa ve Uşak’taki gibi başarısız girişimlerin bölgeye zarar verebileceğini öne sürdü.

CHP Balıkesir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sür ise, havaalanı açılması konusunda gerçekçi olunması ve duygusal karar verilmemesi gerektiğini belirtti. Balıkesir Havaalanı’nı hayata geçmesinden vekilden öte bir vatandaş olarak büyük mutluluk duyacağını kaydeden Sür, her şeye rağmen Edremit Havaalanı’nın, bölgesel bir havaalanı haline getirilmesinin çok daha iyi olacağını vurguladı.

Türkiye’nin birçok yerinde bu seferleri koydurmaya çalışıldığını hatta Ticaret ve Sanayi Odaları’nın bazı garantiler verdiğini ifade eden Vekil Sür, “En son Uşak bir anlaşma yaptı. Ama görüyoruz ki yeterli yolcuyu bulamıyorlar. Bizim yapmamız gereken biraz daha akılcı olmak. Farklı bir proje üzerinde çalışıyorum. Edremit’in Bölge Havaalanı olmasını istiyorum. Balıkesir’e 80 kilometre uzaklıkta. Ayrıca Bergama, Çanakkale gibi bölgelere de hitap eden büyük bir interlanda sahip. Çanakkale milletvekilleri de fikrime çok sıcak bakıyorlar ve destekliyorlar. Edremit’in daha akılcı bir proje olduğunu düşünüyorum. Balıkesir’e açıp 6 ay sonra tekrar kapatıp vatandaşlarımızı hüsrana uğratmamak lazım” dedi.