Havada rekabet pilot maaşını 9 bin dolara çıkardı

Havayolu şirketleri arasındaki rekabet ucuzluk getirirken, tarifeli iç hat uçuşlarındaki hareketlilik pilotlara da yaradı.

Firmalar açığı kapatabilmek için daha fazla ücret teklifiyle birbirlerinden pilot transferine yöneldi. 3 bin 500 dolar olan maaşlar 9 bin dolara kadar yükseldi. Konuyla ilgili en dikkat çekici örneklerden biri Fly Air’de yaşandı. Şirketin umre ve hac seferleri sebebiyle Suudi Arabistan Havayolları’na kiraladığı uçuş ekibinden 26 pilot, Türkiye’ye döner dönmez diğer şirketlere transfer oldu.

Fly Air Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hasançebi de şirketten ayrılan pilotların yerine yabancı pilot arayışına başladı. Hasançebi, kadrosundaki 26 pilotun yüzde 40 daha fazla maaş teklifi ile Türk Hava Yolları (THY) ve özel havayolları şirketlerine gittiğini söyledi. En iyi 12 teknisyeninin de diğer şirketlere transfer olduğuna dikkat çeken Hasançebi, “Türkiye’de 16 havayolu var. 5’i kurulma aşamasında, 5’i de faaliyete geçmek üzere Sivil Havacılık’a müracaat eden şirketler bulunuyor. Pilot ve teknisyen ihtiyacı karşılanamadığı için yeni kurulan şirketler, hazır pilotları bünyesine katmak için yüksek ücret ödüyor. Pilotlar da tercihlerini bu şirketlerden yana kullanarak hiç düşünmeden istifa edip gidiyor.” dedi. Mehmet Hasançebi, 2-3 yıl önce 3 bin-3 bin 500 dolar olan pilot maaşının, sektördeki açık nedeniyle 9 bin dolara yükseldiğini söyledi. Yüksek maaşın havayolu şirketlerini malî sıkıntıya sürüklediğine dikkat çeken Hasançebi, “Teknisyen maaşlarında yüzde 60, kaptan pilot maaşlarında yüzde 200 artış oldu.” sözleriyle artışın boyutuna dikkat çekiyor. Yabancı pilotların daha az ücret aldığını belirten Hasançebi, pilot ihtiyacının Avrupalı pilotlarla kapatılacağını söyledi. Belçika ve Hollanda gibi ülkelerden pilot almayı düşündüklerini anlatan Hasançebi, pilotların eğitimlerini tamamlayarak en kısa sürede uçuşlara başlayacağını bildirdi.

Mehmet Hasançebi, yaz sezonunda kuş gribi ve karikatür krizi gibi sebeplerle başlayan rezervasyon iptallerine de dikkat çekti. İptallerden dolayı birçok özel havayolu şirketinin uçaklarını diğer havayollarına kiralamaya çalıştığına dikkat çeken Hasançebi, böylece sezonun en az zararla geçirilmek istendiğini söyledi. Fly Air ile ilgili geçen ay yaşanan bir başka önemli gelişme ise THY’nin, Brezilya yapımı 48 kişilik Embraer tipi uçaklarını almaktan vazgeçmesi oldu. Fly Air, kira bedelinin yüzde 40 altında gelen ödeme teklifini geri çevirerek uçağı Brezilya’ya iade kararı aldı. Mehmet Hasançebi, uçakların kârlı uçuşlar sağlamadığını ve bu yüzden elden çıkarmak zorunda kaldıklarını söyledi. “Bileti 85 YTL’nin üzerinde satmamız gerekiyordu, mümkün olmadı.” diyen Hasançebi, “THY, bu tip uçakları istiyordu, ancak teklifimizi kabul etmediler. Uçağı önümüzdeki hafta Embraer’e iade edeceğiz.” şeklinde konuştu.