Havalar ısınınca şişe kırıkları bile yangın çıkartıyor

Adana'da son bir hafta içinde ikinci büyük orman yangını meydana geldi.

Orçun köyü ormanlık bölgesinde saat 12.00 sularında çıkan yangına Çevre ve Orman Bakanlığı’na ait yangın söndürme helikopterleri ile Türk Hava Kuruma ait uçak katılıyor.

Helikopter Kozan Kirgen Barajı’ndan aldığı suyu yangının yayılma yönüne doğru atarken, uçuk da ormanlık alanda nemlendirme yapmak için köpük atıyor.

Yangının meydana geldiği alan dağlık ve dağın üst kısımlarında olması nedeniyle yangın söndürme personeli müdahale etmekte zorlanıyor.

İş makineleri yangın söndürme arazözlerine yol açarken, personel yaklaşık 500 metre uzaklığa hortum çekiyor. Zaman zaman hortumun patlaması personele zor anlar yaşatıyor. Arazi şartlarının çok kötü olması yangınla mücadeleyi zorlaştırıken, gazetecilerin de yangın alanına girmekte zorlanıyor.

Bu arada jandarma çevredeki yerleşim birimlerinden vatandaşları yangın mahalline getirirken, Kozan, Osmaniye, İmamoğlu, Adana, Feke ve Saimbeyli’den de çeşitli kamu kurumlarına ait itfaiye ve tankerler destek veriyor.

Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz yangının henüz çıkış nedeninin belirlenmediğini söyledi.

Jandarmadan aldığımız bilgiye göre yangının aşırı sıcaktan ısınan cam ve şişe kırığının kurumuş otlara rüzgarın etkisiyle sürtünmesiyle çıkmış olabileceği üzerine duruluyor.

Bölgeden elektrik iletim hattı ve tarım arazisi bulunmaması sebebiyle yangının çıkış nedeninin belirlenmesinin zor olacağı kaydediliyor.