Havanız bozulmasın!

Aşırı soğuklardan sonra havaların ısınması ve gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkının, vücudun biyoritmini etkilediği bildirildi.

Zinde ve mutlu mu yoksa endişeli misiniz?
Havaların ısınmasıyla birlikte, insanlarda hem fiziksel hem de ruhsal değişim yaşandığını anlatan Çivi, “Bu havalarda, kimi kendini daha zinde ve mutlu hissederken, kimi huzursuz ve endişeli olmaktan yakınıyor” dedi. Sıcaklığın halen geceleri düşük olmasına rağmen, gündüz sıcaklıklarının bazı bölgelerde 20 dereceyi bulduğuna işaret eden Çivi, şunları kaydetti: “Aşırı soğuklardan sonra havaların ısınması ve gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı, vücudun biyoritmini etkiliyor. Isı artışı ile havadaki elektrik yükü de artar. Bu elektrik yükünün artması, insanlarda yorgunluk belirtilerine ve ruhsal sıkıntılara yol açabilir. Atmosferdeki basınç dalgalanmalarının psikoloji üzerindeki etkisi araştırılıyor. Yapılan çalışmalar, atmosferdeki basıncın dikkat ve zekayı bile etkilediğini ortaya koyuyor. Atmosferdeki kaotik dalgalanmalar, hata yapma riskini de artırıyor”

Değişimden korunmak için neler yapmalısınız?
Mevsimsel değişimin olumsuz etkilerini azaltmak için yapılması gerekenlerin başında sağlıklı beslenmenin geldiğini vurgulayan Çivi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durumdan olumsuz etkilenmemek için beslenmeye dikkat etmek, bol bol sebze ve meyve tüketmek, günde 2-2.5 litre su içmek gerekir. Egzersizin hastalıktan korunmada çok önemli rolü vardır. Haftanın 3 günü, 20’şer dakika yürüyüş, özellikle sabah yürüyüşleri çok iyi gelmektedir. Çalışılan ortam havalandırılarak, beynin oksijen ihtiyacı karşılanmalıdır. Uyku düzenine özen gösterilmelidir. Kaliteli uyku ile kişi bahar yorgunluğuna karşı tedbir alabilir. Herkes hayata karşı hedeflerini gözden geçirmelidir. Sabah kalktığında bir gayesi olmadığını hisseden kişilerde, stresin yükseldiği belirlenmiştir.”