Hayal’den Dink cinayetinin itirafları

Hrant Dink cinayetininin azmettirci olalarak tutuklanan Yasin Hayal, emniyetteki ifadesinde cinayetin nasıl işlendiğini detaylarıyla anlattığı bildirildi.

Hayal’in ifadesinde “Ben 2006 yılı başlarından beri Hrant Dink isimli şahsı gazete ve televizyonlardan tanırım. Hrant Dink’in Türklüğe hakaretten yargılandığını biliyorum. Hrant Dink’in Ermeni olduğunu ve Agos Gazatesi’nde genel yayın müdürü olduğunu biliyorum. Bunları internet üzerinden öğrendim” dediği öğrenildi.

Hrant Dink’i öldürmeye karar veren Yasin Hayal’in önce Zeynel Abidin Yavuz’a söylediğini, Yavuz’u ikna edememesi üzerine Dink’i vurması için Ogün Samast’ı ikna ettiğini vurguladığı öğrenildi.

SAMAST: SIKILDIM İÇERİ GİRİP BİR KAÇ KİŞİYİ ÖLDÜREBİLİRİM DEDİ

Hayal’in ayrıca İstanbul’a giden Dink’in katil zanlısı Samast’a para temin ettiğini belirttiği bildirildi. Samast’ın Agos gazetesine geldiğinde kendisini arayıp “Abi çok sıkılıyorum içeri girip bir kaç kişiyi öldürebilirim dediğini Hayal’in bunun üzerine “hayır bizim masum insanlarla işimiz yok. Bizim hedefimiz Hrant Dink’tir” dediği gelen haberler arasında.

Yasin Hayal ayrıca McDonalds’ın bombalama eylemini kendisini yaptığını doğruladığı bu eylemi ABD’nin Irak’ı işgalini protesto için yaptığını belirttiği 2002 yılında Trabzon’da kendisinin papazı dövdüğünü de kabul ettiği bildirildi.

FAİLİ MEÇHUL KALIR SANMIŞTIM

Hayal’in ifadesinde olaydan sonra Ogün Samast’ın kendisini aradığını, ifadesinde “Ogün, ‘Abi bu işi bitti. Hrant’ı vurdum’ dedi. Ben de kendisine ‘O adam olduğundan emin misin?’ diye sordum. ‘Eminim abi’ dedi. ‘Şu an Bayrampaşa’dayım Yalova’ya gidiyorum’ diye konuştu. Ben de ‘Üç dört gün dışarıya çıkmamasını’ söyleyerek telefonu kapattım. Olayın faili mechul kalacağını düşünüyordum” şeklinde ifade verdiği de gelen haberler arasında.