Hayal’i 2006’da ihraç ettik

BBP'den Dink cinayetine ilişkin açıklama geldi

BBP Genel Başkan Yardımcıları Ertuğrul Ogan ve Ömer Köse ile MKYK Üyesi Metin Gündoğdu’dan oluşan heyetin, Hrant Dink cinayetiyle ilgili Trabzon’daki araştırma ve incelemeleri içeren raporu basın toplantısıyla açıklandı. BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye üzerindeki uluslararası operasyonlara zemin hazırlayacak ve bunlara gerekçe oluşturacak bir takım provokasyonların gelecek dönemde de yapılacağını gösterdiğini savundu. Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan’ın, Yasin Hayal’e ne zaman ayni ve nakdi yardımda bulunduğu yönündeki soruya Yazıcıoğlu, ”4 yıl öncesi” yanıtını verdi. Hayal’in 2004’te Mc Donalds’a, maytapları birleştirerek yapılan bir patlayıcı koyduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, Hayal’in ailesinin mağduriyetlerini ifade ederek, çeşitli kişilerden yardım istediğini, Cihan’ın da yardım ettiğini söyledi.

BBP’nin raporunda şunlar yer alıyor:

Genel Başkanımızın Trabzon ziyaretinde çekilen resimlerde Erhan Tuncel’in özellikle yer aldığı, bilinçli olarak partililerimiz arasına girmek için yönlendirildiği kanaati hasıl olmuştur.

Yasin Hayal’in, 2000’de amcası Ali Hayal ile birlikte partimize üye olduğu, delege olarak kongreye katılmadığı tespit edilmiştir. Hiçbir siyasi faaliyete katılmayan Hayal’in, üyeliğin gerektirdiği sorumlu davranışları sergilemediği, parti dışındaki özel yaşantısına dikkat etmediği, taşkınlıklar yaptığı, bu tutumuyla partimize zarar verebileceği kanaatine varan il başkanının teklifi üzerine 30 Kasım 2006’da ihraç edildiği tespit edilmiştir. Merkez İlçe Yönetim Kurulu’nun da 4 Aralık 2006 tarihinde ihraç kararı aldığı belirlenmiştir.

BUNLAR DA BBP’NİN SORULARI

Yasin Hayal, tutuklu iken duruşmalara katılmanın haricinde, herhangi bir sebeple ceza ve tutukevi dışına çıkarılmış mıdır?

Erhan Tuncel muhbir mi, yoksa operasyon elemanı mıdır?

Tuncel’in bir sosyal güvenlik kurumunda kaydı var mıdır?

Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, son iki yıl içerisinde uçakla seyahat etmişler midir?

Trabzon’a turist, gazeteci, bilim veya işadamı olarak gelip konaklayanların, sağlıklı bir şekilde kayıtları tutulmuş mudur?