Hayat 4 dakikalığına kararacak

NASA tarafından en iyi Türkiye’de gözleneceği belirtilen tutulma hattındaki iller tüm hazırlıklarını tamamladı.

Güneş tutulması ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıkayınız

Türkiye’de ancak 54 yıl sonra 30 Nisan 2060’da görülecek tam tutulma, bu özelliğiyle gökyüzü meraklılarının heyecanını artırdı.

Tam tutulma hattındaki 13 ilde valilikler ve üniversitelerin gerçekleştirecekleri programlarla tutulma tam bir şenlik havasında izlenecek. Bugün gerçekleşecek ve yaklaşık 4 dakika sürecek tam Güneş tutulması, Brezilya’nın doğu kıyısında Güneş’in doğuşu ile başlayacak ve Atlas Okyanusu boyunca ilerleyecek. Gana’dan Afrika kıtasına çıkacak tutulma gölgesi Nijerya ve Libya boyunca Sahra Çölü’nü geçerek Akdeniz’e ulaşacak. Antalya kıyısından (Manavgat’tan) saat 13.56’da Türkiye’ye girecek tutulma, saat 14.05’te Kayseri ve Yozgat’a ulaşacak. Tutulma gölgesi 14.10’da Ordu’dan Türkiye’yi terk edecek.

Tutulma sırasında gökyüzü
Tam tutulmadan 15 dakika önce hava alışılmışın dışında daha karanlık olacak. Bu arada ışın geometrisi değişecek ve cisimlerin gölgeleri bozulup bükülecek. 2 dakika önce ise ışık şiddetindeki azalma hızla fark edilebilir düzeye gelecek ve ufuk, soluk sarı renkte görünecek. Bu esnada, havanın açık olması halinde, Güneş’in batısında Venüs ve Merkür gezegeni görülebilecek. Aynı zamanda sıcaklığın azalmasıyla birkaç dakika için hafif ve serin bir rüzgar hissedilecek. Tam tutulmaya bir dakika kala Güneş’in sadece küçük ve ince bir bölümü görünecek. Ufuk çizgisinin aydınlık, gökyüzünün karanlık olduğu tam tutulma sırasında, sadece bu anda görülebilen Güneş’in korona (taç) tabakası da artık göz önüne serilecek.

İller kozmik dansa hazır

KONYA: Güneş tutulması Mevlana Müzesi yanındaki Gülbahçe’de izlenecek. Mevlana dergahında Güneş tutulmasına özel sema töreni düzenlenecek. Girişlerden ücret alınmayacak.

ANTALYA: Cumhuriyet Meydanı, Konyaaltı ve Lara Beach Park olmak üzere üç noktada izleme merkezleri oluşturulacak. Merkezlerde oluşturulacak sahnede halk dansları gösterilerine yer verilecek. Turistlere ve vatandaşlara gözlük ve Güneş tutulması için özel olarak hazırlanan rozetlerden dağıtılacak. Side’de Apollon tapınağı önünde yaylı çalgılar beşlisi tutulma anında klasik müzik konseri verecek.

KIRŞEHİR: Güneş tutulması Caca Bey Gök Bilim Medresesi’nde de izlenecek. Burada tutulmayı izleyenlere Ahi helvası dağıtılacak.

KAYSERİ: İki farklı yerde etkinlik düzenlenecek. Hem Erciyes Üniversitesi’nde Güneş tutulması izlenecek hem de şehir merkezinde. Tutulma öncesi vatandaşlara, bilgilendirici konferans verilecek.

SİVAS: Güneş tutulmasının izlenmesi için 3 gözetleme yeri kuruldu. Halkoyunları gösterisi hazırlandı.

ORDU: Etkinlikler 4 saat sürecek. Bisiklet yarışları, uçurtma yarışmaları düzenlenecek. Davetlilere halk müziği dinletisi sunulacak. Özel hazırlanmış 10 bin gözlük dağıtılacak.

YOZGAT: Sorgun Kaymakamlığı ve Belediyesi ortak bir program düzenliyor. Kente gelecek konuklar, tarihi Kerkenes Dağı’nda ağırlanacak.

Turizmciler için büyük fırsat

Tam Güneş tutulmasını net olarak görebilecek olan iller, bu ender gök mucizesini turizm için bir fırsat olarak görüyor. Bazı iller, Güneş tutulmasını izlemeye gelen turistlere yörenin tarihî ve doğal güzelliklerini anlatmaya hazırlanırken, kimi iller yörenin yemeklerinden oluşan ikramlar hazırlayıp, yemek kültürünü tanıtıcı çalışmalar yapıyor. Bütün illerde Güneş tutulmasını izleyeceklere Kültür Bakanlığı tarafından gönderilen gözlük ve tişörtler dağıtılacak. Turistlere Güneş tutulmasını Türkiye’de izlediğine dair sertifika verilecek. Programlarda, yemek ve içecek ikramları da bulunacak. Bu arada Nevşehir’e tutulmayı izlemeye gelenler Hacıbektaş’ta ağırlanacak. Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Velettin Birsöz, tutulmanın turistlere Kapadokya bölgesinde izlettirileceğini söyledi. Göreme başta olmak üzere Kızılçukur ve Zelve’de tutulmanın başlayacağı saatten yaklaşık 1 saat önce balon uçuşları planlanıyor.