Hayat kadınlarından ‘kullanma klavuzu’

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan fuhuş operasyonunda 7 şüpheli ile 3 yabancı uyruklu kadın gözaltına alındı.

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, çocuk bakıcılığı, hizmetçilik gibi vaatlerle kandırılarak Türkiye’ye getirilen yabancı uyruklu kadınlara zorla fuhuş yaptıranlara yönelik olarak Bergama, Dikili ve Karşıyaka ilçeleriyle Manisa’nın Akhisar ilçesinde eşzamanlı operasyon yaptı.

İki otel, 5 ev ve 1 çiftlikte yapılan aramada 7 şüpheli ile 3 yabancı uyruklu kadın yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltınan alınan 7 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yalova İl Jandarma Komutanlığı’nın organize fuhuş şebekesine yönelik araştırması esnasında elde edilen bilgileri değerlendiren İzmir İl Jandarma Komutanlığı, iki gün önce İzmir’in Karşıyaka, Bergama, Dikili ilçeleriyle Manisa’nın Akhisar ilçesinde operasyon başlattı. Yapılan araştırma sonucunda E.A (28) liderliğindeki şebekenin, çıkar amaçlı suç örgütü kurarak, birçok suçu planlı olarak birlikte gerçekleştirdikleri ve bu suçlardan gelir sağladıkları tespit edildi. Yapılan operasyonda 3’ü yabancı uyruklu kadın olmak üzere 10 kişi gözaltına alındı. Şebeki lideri E.A’nın Rus uyruklu sevgilisi aracılığıyla evlerde hizmetçilik, çocuk bakıcılığı, garsonluk gibi işlerde çalışmalarına yardımcı olunacağı vaadiyle Rusya’dan kadın getirip diğer şebeke üyeleriyle birlikte bu kadınlara zorla fuhuş yaptırıldığı belirlendi. Gözaltına alınan zanlıların, kendilerine zorluk çıkaran kadınları işkence ederek sindirmeye çalıştıkları ve bazı kadınları da başka illerdeki kadın satıcılarına sattıkları öğrenildi.

Örgüt elamanlarından M.Ş.B.’ye ait olan Bergama ve Dikili’deki 2 otelin belirli odalarının sadece fuhuş için kullanıldığı ve her gün polise verilmesi gereken kayıtların da verilmediği, bu odalar için özel bir dosya tutularak saklandığı ortaya çıktı. Şebekenin zorla fuhuş yaptırdıkları kadınları, saati 60 YTL, 2 saati 100 YTL, gecelik 200 YTL ve günlük 600 YTL’den başlayan fiyatlarla erkeklere pazarladığı ortaya çıktı. Zanlıların, zorla fuhuş yaptırdıkları kadınların lokanta, çarşı ve benzeri yerlere gitmelerine izin vermediği, uyuşturucu madde kullandıkları ve kadınlara da kullandırdığı öğrenildi.

Yapılan operasyonda, kaçmalarını engellemek için şebeke üyeleri tarafından el konulan yabancı uyruklu kadınlara ait 4 adet pasaport, 3 adet dijital kamera, lüks bir otomobil, fuhuştan elde edilen paraların yazıldığı not defteri, çok miktarda para, cep telefonu ele geçirildi. Ayrıca fuhuş yaparken gerekli olabilecek kelimelerin yazıldığı not kağıtları da ortaya çıktı. Kadın satıcıları arasınada “kullanma kılavuzu” olarak adlandırılan bu not kağıtlarında şu ifadeler yer alıyor: (soyun-razdevaysa), (yatma zamanı geldi-para spat), (yatak odası- spalınia), (pezo-sutinüör), (utanma-nestisnaysa), (seni vereceğim-tebya atdam), (beni satma (parayla)-nie praday minya), (kurtar-spasti).