Hayat Kimya temizlik kağıdı sektörüne iddialı giriyor

Temizlik, hijyen ve kişisel bakım ürünleri alanında faaliyet gösteren Hayat Kimya, temizlik kağıtları sektörüne de girerek Türkiye pazarındaki iddiasını büyütüyor.

Nisan ayından itibaren, tüketicilere farklı markalarla tuvalet kağıdından kağıt havluya, peçeteden mendile yüzlerce çeşit ürün sunulacağı vurgulandı.
Hayat Kimya, temizlik, hijyen ve kişisel bakım ürünlerini kapsayan geniş üretim yelpazesine temizlik kağıdını da ekliyor. 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla kurulan Hayat Temizlik Kağıtları Tesisi, 60 bin ton kağıt üretimi kapasitesi ile Türkiye’nin temizlik kağıdı üretim kapasitesini yaklaşık yüzde 30 oranında artırmış olacak. İzmit-Yeniköy’de toplam 50 bin metrekarelik alanda kurulan ve Şubat başında üretime başlayan tesis 300 kişiye istihdam sağlayacak. Hayat Kimya, yapılan bu yatırımla kısa sürede mevcut pazarın genişlemesini sağlayarak Türkiye’de temizlik kağıdı kullanma ve tuvalet alışkanlıklarının değişmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Tuvalet kağıdı, kağıt havlu, peçete, mendil, kutu mendil ana gruplarında ve farklı markalarla pazara girecek temizlik kağıdı ürünleri, hem iç pazara sunulacak hem de çeşitli ülkelere ihraç edilecek.

Mevcut İzmit-Yeniköy tesisinin genişletilmesinin yanı sıra yeni bir üretim tesisinin de Osmaniye’de kurulmasıyla 2008 yılı sonuna kadar kapasitenin 150 bin tona çıkarılması planlanıyor. Osmaniye’nin yatırım genişletme yeri olarak seçilmesinin nedeni Türkiye’deki coğrafi konumu ve ihraç pazarlarına yakınlığı olarak ifade ediliyor.

Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, 2006’nın Hayat Kimya için yeni yatırımlar ve ürünler yılı olacağını, en önemli yatırımın ise temizlik kağıtları alanına yapıldığını ifade etti. İdil, Hayat Temizlik Kağıtları Tesisi’nin kullandığı dünyanın en gelişmiş üretim teknolojisiyle sektörün diğer oyuncularıyla arasında fark yaratacağını belirterek, bu tesisle Türkiye’ye birçok “ilk” sunduklarını da ifade etti.

Hayat Kimya, Türkiye’de ekolojik çevreye zarar veren kimyasal beyazlatıcılar kullanmadan üretime başlayan ilk firma olurken, üretim tesisinde Türkiye’de ilk kez temizlik kağıdının yumuşaklığını artıran ve ürünleri el değmeden kolilere yerleştiren makine ve sistemler de kullanıyor.

Türkiye’de her dört kişiden sadece birinin tuvalet kağıdı kullandığını dile getiren İdil, “Bu durum, Türkiye’de hâlâ tuvalet kağıdı kullanma alışkanlığı olmayan büyük bir nüfus olduğunu gösteriyor. Ülkemizde kişi başına yaklaşık 2 kg temizlik kağıdı kullanılmakta iken Avrupa ülkelerinde bu miktar 14 kg’ı buluyor. Kısa sürede mevcut pazarın genişlemesine ve Türkiye’de temizlik kağıdı kullanma alışkanlıklarının gelişmesinde önemli katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.” dedi.

İdil, Hayat Kimya’nın Bingo, Hayat, Molfix, Molped gibi markalarıyla tüketiciye kanıtladığı “daha kaliteli ürünü makul fiyata sunma” felsefesini temizlik kağıtlarında da sürdüreceğinin altını çizdi. Hayat Kimya’nın deterjan, çocuk bezi, kadın hijyen ürünleri, sabun ve kozmetik ürünleriyle elde etmiş olduğu güçlü satış ve dağıtım ağının, temizlik kağıdı için önemli bir sinerji yaratacağını da ifade etti.