‘Hayat Türküsü’ gerçek oldu

Vekil öğretmenin fedarkarlığı ile 'Hayat Türküsü' gerçek oldu

Geçmişte kış aylarında kapanan yolları ile ünlenen Van’ın Bahçesaray ilçesinde görev yapan devlet memurları ilçeden kaçmak için değişik bahaneler ararken, Feride Öztürk (23) isimli öğretmen, Van merkeze yapılan atamasını gönüllü olarak Bahçesaray’ın Güneyyamaç köyüne aldırdı.
Van’da çekimleri devam eden ve TRT’de yayınlanan “Hayat Türküsü” dizisindeki Hayat öğretmenin mücadelesini andıran Feride öğretmenin hikayesi fedakarlıklarla dolu.

Yozgat doğumlu olan Feride öğretmen, Balıkesir Üniversitesi öğretmenlik eğitimini geçen yıl bitirdikten sonra kadrolu olarak ataması yapılmayınca vekil öğretmenlik başvurusunda bulundu. Baba mesleğini sürdüren Feride öğretmen, geçen yıl başka bir bayan öğretmenle birlikte Bahçesaray’dan 20 kilometre uzaklıkta bulunan Güneyyamaç Köyü İlköğretim Okulu’nda görev yaptı. Uzun yıllar boyunca köylerine doğru dürüst öğretmen bulamayan Güneyyamaçlı köylüleri uzaktan gelen öğretmenleri bağrına bastı.

Feride öğretmen ve diğer meslektaşı, boyaları dökülen ve çatısı su damlayan okulu önce güzel bir tadilattan geçirdikten sonra yıllardır eğitime hasret minik öğrencileri okula almaya başladı. Kısa süre içerisinde köylülerle yakın diyalog içine giren öğretmenler köyde bir aile gibi oldu. Ancak Feride öğretmen kadrolu olmadığı için köylüler bir sonraki yıl kendisini göremeyecekleri korkusuyla bir yandan da üzülmeye başladı.

Feride öğretmen ve arkadaşı bu eğitim sezonunun ilk atamalarında yine kadrolu atamaları yapılmayınca sözleşmeli öğretmenlik için başvurularını yeniledi. Şubat ayında yapılan yeni atamalarla birlikte Feride öğretmen Van merkeze bağlı Derebey köyüne atandı.

Feride öğretmen önceki yıl görev yaptıkları Güneyyamaç köyüne gitmek için çare aramaya başladı. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuran Feride öğretmen, Güneyyamaç’ta öğretmen ihtiyacı olduğu için burada öğretmenlik yapmak istediğini söyledi.

Bu istek karşısında şaşıran Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ebubekir Kaçmaz, Feride öğretmenin atamasının en kısa zamanda gerçekleştireceğini ifade etti ve ekledi: “Bu duyarlı öğretmenlerle ülke eğitim alanında gelişecektir. Bölgemizin böyle duyarlı öğretmenlere ihtiyacı var. İnşallah Feride öğretmen başlangıç olur. Öğretmenlik bir sevdadır. Feride öğretmenimiz de bu sevdayı göstermiştir. Öğretmenimize duyarlı davranışından dolayı teşekkür ediyorum.”

Tarihinde ilk defa böyle gönüllü bir eğitim kadrosuna şahit olan Bahçesaraylılar, herkes memleketlerinden kaçarken bu insanların kendilerini kucaklamasından duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Feride öğretmen ise atamasının yapıldığı Derebey köyünde öğretmen ihtiyacı olmadığını ifade ederek, geçen bir yıl arkadaşı ile birlikte görev yaptığı Güneyyamaç köyünde öğretmen sıkıntısı olduğunu, buraya dönerek geçen yıl bıraktığı öğrencilerin eğitimine devam etmeleri için bu çabayı gösterdiğini vurguluyor.

Feride öğretmen, babasının da bir öğretmen olduğunu anımsatarak bölgeyi de o sayede tanıdığını söylüyor. Bahçesaray halkının çok sevecen olduğunu dile getiren Feride öğretmen, medyadan bilinenin aksine bölge insanının çok misafirperver olduğunu kaydediyor.

Feride öğretmen, “Bahçesaray’da görev yaptığım süre içinde benimle çok yakından ilgilendiler. Ailem gelip yerimizi gördü. Şubat atamasından sonra babamı arayıp geçen yılki görev yerime gitmek istiyorum dedim. Ailem benim oraya gitmemi istiyordu.” diyor.

‘HAYAT TÜRKÜSÜ’ GERÇEK OLDU

Ferite öğretmenin çabası, TRT 1’de yayınlanan ‘Hayat Türküsü’ dizisi ile gerçekten hayat bulmuş oldu. Kendisine Hayat Türküsü disizini sorunca Feride öğretmen, “Evet bana bunu söyleyenler çok oldu. Ancak ben diziyi hiç seyretmedim. Başvurumu yapınca arkadaşlarım da söyledi.” dedi.

“Haydi Kızlar Okula” kampanyasından esinlenilerek oluşturulan “Hayat Türküsü”, idealist bir öğretmen olan Hayat’ın, Van’ın dağlar arasında unutulmuş, geri kalmış bir köyünde verdiği eğitim mücadelesini anlatıyor. Dayanışma, fedakarlık, sevgi, hayallerine sahip çıkma gibi duyguların değerinin ön plana çıkarıldığı dizide Devin Özgür Çınar, Tolga Evren, Melih Görgün, Betül Arım, Aslı Yılmaz ve Canan Güven rol alıyor.

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi Hayat, İstanbul’da iyi bir okulda staj yaparken, bir yandan da büyük bir heyecanla son sınavlarına çalışmaktadır. Annesi Gülcihan tüm yaşamını kızı Hayat’ın öğretmen olması üzerine kurmuş, onun öğretmenlik diplomasını göreceği günün hayaliyle yaşamıştır. Hayat, annesinin anlattığı köy hikayelerini, fakirlikten, cahillikten, töreler yüzünden okuyamayan kız çocuklarının yürek burkan öykülerini dinleyerek büyümüştür. Hayat’ın birlikte staj yaptığı arkadaşları, mezun olunca merkezi yerlerde, modern, şık, sorunsuz okullarda çalışmayı hayal ederken, Hayat sanki nereye gideceği, nerede görev yapacağı yıllar öncesinden ayarlanmış gibi rahat ve sakindir. O, mutlaka ama mutlaka Doğu’da bir köyde öğretmenlik yapacak, annesini de yanında götürecektir. Hayat’ın geleceğinin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı bu günlerde annesi Gülcihan ve Leyla’nın ondan sakladığı önemli bir sır vardır. Gülcihan tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanmıştır. Hayat, adım adım öğretmenliğe yaklaşırken, her geçen gün Gülcihan’ı Hayat’tan uzaklaştırmaktadır. Gülcihan biricik kızının nerede öğretmenlik yapacağını öğrenemeyecektir. Diploması ve Van’a atanma sevinciyle eve koşan Hayat annesinin ölüm haberiyle yıkılır. İkinci annesi yerine koyduğu Leyla ilk anda karşı çıkar bu gidişe. Bu karşı çıkışın Hayat’ın bilmediği çok önemli bir sebebi vardır çünkü. Gülcihan’ın acı dolu hikayesinin başladığı yerdir Van.

Van merkezde bir okula ataması yapılan Hayat kararlıdır ve küçük bir köyde göreve başlamayı ister. Hayat öğretmen isteği üzerine ataması yapılan köyde, o güne kadar öyle çok öğretmen görmediği gibi, gelen öğretmenler de kısa bir süre kalıp başka yerlere tayinlerini aldırmışlar. Bu yüzden köy çocukları okul için uzak köylerden birine yürüyerek giderler. Hayat öğretmen köye gelir gelmez önce camları, kapısı kırık dökük, sınıfları bakımsız bu köy okuluna yüreğinin sihrini taşıyan bir değnekle dokunur ve yavaş yavaş değişim başlar.