Hayata Arti Gençlik Fonu’ndan yararlanacak ilk 10 proje açiklandi

Birlesmis Milletler Kalkinma Programi ve Coca Cola firmasi tarafindan olusturulan Hayata Arti Gençlik Fonu'ndan yararlanacak ilk 10 proje açiklandi

Siirt Egitim, Kültür, Spor ve Bilim Dernegi “Siirt’li Gençler Için Egitim Seferberligi” adi altinda ilin yogun olarak göç alan mahallesi olan Evren Mahallesi’nde yasayan 100 gencin yasam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan faaliyetleri kapsiyor.

Bu amaçla mahallede okuma, egitim salonlari ve kütüphane kurulacak. Üniversite ve liselere giris sinavlarina hazirlanan ögrencilere ödüllü seviye tespit sinavlari düzenlenecek. Gönüllü ögretmenler tarafindan üniversite ve liselere giris hazirlik kurslari ile hizli okuma kurslari verilecek. Bu salonlar yaninda yeni açilan Çal ve Çakmak mahallelerindeki okuma salonlari faaliyete geçmis durumda.

Coca Cola firmasi iletisim direktörü Dilge Bayer, dernegin proje kapsamindaki çalismalarini inceleyerek yetkililerden bilgi aldi ve dernegin etkinliklerine katilan gençlerle görüstü.

Bayer, “Bu fonla 5 yil süre ile yaklasik 100 proje desteklenecek.Birlesmis Milletler Kalkinma Programi ve Coca Cola Türkiye’nin olusturdugu uygulama çalismalarini Habitat ve Gündem 21 Gençlik Dernegi’nin yürüttü Hayata Arti Gençlik Fonu kamu, sivil toplum ve özel sektör isbirligi ile gerçeklestirilen uluslararasi düzeydeki en uzun süreli ve en büyük gençlik fonu olma özelligini tasiyor.Bu fon için Türkçemizin taninmis rapçisi Ceza da “Sira Sende” adini tasiyan özel bir single çikardi.” dedi.

Dernek Baskani Selami Demir, yaptigi açiklamada “Dernek olarak açtigimiz okuma salonu ve hazirlik kurslarina yüzlerce genç devam ediyor.Gönüllü ögretmenlerimiz bu gençlere hazirlik kurslari veriyor. Kurslarin yani sira gençlerimiz kitap ve gazeteleri okuyabiliyor ve satranç ve benzeri oyunlari da oynama imkani bulabiliyorlar.Dernegimizin fondan yararlandirilmasi bizi mutlu etti.” diye konustu.

Trabzon, Kocaeli, Van, Mardin, Siirt, Istanbul, Mersin, Bursa, Adana ve Konya illerinden spor, çevre, egitim, cinsel egitim ve kültür alanlarinda uygulanacak projeler yararlanacak.