Haydarpaşa’dan yola çıkan ‘Dostluk Treni’ Kars’ta

Çocuklarda kültürel miras konusunda bilinç oluşturmak amacıyla İstanbul Haydarpaşa Garı'ndan yola çıkan 'Dostluk Treni' Kars'a geldi.

Çocuklarda kültürel miras konusunda bilinç oluşturmak amacıyla İstanbul Haydarpaşa Garı’ndan yola çıkan ‘Dostluk Treni’ Kars’a geldi.
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler (BM) Ortak Programı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Dostluk Treni’ projesi kapsamında TCDD tarafından tahsis edilen 8 vagonluk trenini Kars Garı’nda, Vali Yardımcısı Muhammed Lütfi Kotan, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, İl Müftüsü İlyas Gümüş, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Doğan Gül ve kurum müdürleri ve öğrenciler tarafından karşılandı.     
    Vali Yardımcısı Muhammet Lütfi Kotan, öğrencilere hediyeler verirken, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ise öğrenci temsilcileri Demet Güldoğan ile İsmail Pelenkoğlu’na sırtlarında il plaka kodu 36 yazılı Karsspor formalarını hediye etti. Kars İl Müftülüğü ise öğrencilere Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle kitap ve gül hediyeleri sundu.
Kars Gar Binası önünde yapılan karşılama töreninde Kafkas halk oyunları gösterilerinin yanı sıra Karslı aşıklar da konser verdi.
Gar binasından Namık Kemal Kültür ve Sanat Evi’ne geçen öğrencileri Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Sinar karşıladı. Kültür evindeki programın ardından öğle yemeğine geçildi.
Proje kapsamında kente gelen konuklar, Kars’ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdikten sonra, şehirden ayrılacak.