Hayırsever işadamı Şahin: Dershaneler ilim ve irfan yuvasıdır kapatılamaz

Yozgat'ta yaptırdığı ilköğretim okulları Kur'an kursları, camiler, külliye, fakülte binaları ile İl eğitimine büyük katkı sağlayan hayırsever işadamı Bilal Şahin, dershanelerin ilim ve irfan yuvası olduğunu belirterek, kapatılmasına yönelik başlatılan uygulamaların son derece yanlış olduğunu söyledi.

Yozgat’ta yaptırdığı ilköğretim okulları Kur’an kursları, camiler, külliye, fakülte binaları ile İl eğitimine büyük katkı sağlayan hayırsever işadamı Bilal Şahin, dershanelerin ilim ve irfan yuvası olduğunu belirterek, kapatılmasına yönelik başlatılan uygulamaların son derece yanlış olduğunu söyledi.

Hayırsever işadamı Şahin, yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırladığı taslağın kamuoyu tarafından da tepkiyle karşılandığını ve kapatılmasına yönelik başlatılan çalışmalardan biran önce vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Şahin, “Dershanelerin kapatılacak olması özellikle Yozgat gibi illerde eğitim gören çocuklarımızın büyük şehirlerdeki eğitim gören çocuklarla yarışını engelleyecektir. Dar gelirli ailelerin tek ümidi olan dershaneler ve etüt merkezlerinin kapanacak olması ülke eğitimine büyük bir darbe vuracaktır. Bu sebeple bu çalışmalardan biran önce vazgeçilmesi hatta dershanelerin desteklenmesi gerekir.”dedi.

Gelişmiş ülkelere bakıldığında eğitimde ne kadar ileride olduğunun görüldüğünü ifade eden Şahin, “Bir ülkenin gelişmişliğinin en güzel göstergesi o ülkenin eğitim seviyesidir. Eğitimde başarılı olan toplumlar sosyal, kültürel ve ekonomik yönden de çok ileride olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda en büyük yatırım insana olan yatırımdır. Tabiî ki buda eğitimden geçmektedir. Türkiye’de de dershaneler bir eğitim kurumu görevi görmekte ve eğitim seviyesinin yükselmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu sebeple dershanelerin kapatılma fikrinden biran önce vazgeçilmesi gerekir.”diye konuştu.

“DERSHANELER RANT KAPISI DEĞİL”

Dershaneleri rant kapısı gibi görmenin son derece yanlış olduğunu söyleyen Şahin, “Dershaneler ilim, irfan yuvasıdır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın vatanına milletine faydalı bireyler olması için mutlaka bu eğitim kurumlarından geçmesi lazım. Çünkü şuan ki eğitim sistemimiz tam anlamıyla yeterli olmadığı için buna ihtiyaç var. Bende bu anlamda en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu bildiğim için bunu insanlarımızın yani çocuklarımızın faydalanacağı eğitim kurumları yapmanın gayreti içinde oldum. Olmaya da devam edeceğim. Eğitimli toplum her alanda başarısını sürdürür ve geleceğe güvenle bakar. Devletine milletine faydalı işler yapar. Fakat eğitimsiz toplum önünü göremez, yarınını düşünemez ve batmaya yok olmaya mahkumdur. O yüzden eğitime önem verilmesi gerekirken böyle yanlış kararlar verilerek eğitimin önünün kesilmek istenmesi herkesimi olduğu gibi beni de derinden üzmüştür. Avrupa ülke liderlerinin örnek aldığı Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ben inanıyorum ki bu yanlışa asla izin vermeyecek ve dershanelerimiz kapanmayacaktır.” ifadelerini kullandı.