Hayırsever Nuriş kardeşler!

Uşak Cezaevi'nde çıkan Nuriş isyanıyla ilgili duruşma, Atatürk Spor Salonu'nda başladı.

Mahkeme heyeti davayı 17 Şubat 2006 tarihine, son savunmalarının alınması için erteledi. İlk duruşmasında Ergin kardeşler, Uşak Cezaevi’nde ve dışında haraç almadıklarını, tam tersine garibanlara yardım ettiklerini hatta Cuma günleri kurban kesip yedirdiklerini ileri sürdü.

Gelen şikayetler üzerine Nuri ve Vedat kardeşlerin Uşak’ta haraç aldığı ileri sürülüyordu. İlk dosyasında ifadesi alınan Ergin kardeşler haraç almadıklarını ifade etti. Nuri Ergin, “Varsa haraç aldığımız gelsin söylesin. Kimseden haraç almadık. Tam tersine cezaevinde cebimizden para vererek garibanlara harcadık. Her Cuma günü kurban keserek etlerini garibanlara dağıttık. Biz potansiyel suçlu ilan ediliyoruz. Ancak savunmamızın alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

Vedat Ergin ise abisi Nuri Ergin’in söylediklerine katıldığını belirterek, “Vereceğiniz kararları ince eleyip sık dokuyun. Çünkü bu kararlar hayatımızı değiştirecek. Bizde dışarı çıkıp ailelerimizle mutlu bir yaşam istiyoruz.” diye konuştu.

Nuriş kardeşlerin diğer dosyaları olan isyan çıkarma, isyanda 6 kişinin ölümüne ve 47 kişinin yaralanması Nizamettin Dal adlı mahkumun isyandan bir ay önce öldürülmesi, devlet malına zarar verme davalarına öğleden sonra başlanacak.